PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiedy i gdzie Muzeum Bitwy Warszawskiej? Czas nagli

  • Agnieszka Widera    17 marca 2017 - 07:50
Kiedy i gdzie Muzeum Bitwy Warszawskiej? Czas nagli
Projekt muzeum w Ossowie uzyskał pozwolenie na budowę pod koniec 2014 r. (Wizualizacje: Arkon Atelier/ossow1920.pl)

W 2020 r. przepadnie 100 rocznica Bitwy Warszawskiej - jednego z najważniejszych wydarzeń w Polsce w XX wieku. Muzeum w Wołominie lub Radzyminie za około 30 mln zł, które miałoby godnie upamiętnić zwycięstwo, ciągle jest w fazie projektu. Na razie brakuje pieniędzy i dobrej woli polityków, by wzbić się ponad podziały. Być może krokiem do przodu będzie piątkowa debata.
• 17 marca w Ossowie na terenie gminy Wołomin odbędzie się debata poświęcona budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej. Choć projekt jest gotowy od 2 lat samorząd nie ma pieniędzy na realizację inwestycji a setna rocznica Cudu nad Wisłą zbliża się wielkimi krokami. 

• Odpowiedzi resortu kultury w sprawie dofinansowania z budżetu państwa nie napawają optymizmem. Co więcej o pieniądze na projekt swojego muzeum zawnioskował też sąsiedni Radzymin.

• Jedna i druga gmina deklarują chęć współpracy, ale każda chciałaby budować muzeum na swoim terenie.

• Trudno nie zauważyć też, że upamiętnienia ważnego miejsca i wydarzenia w historii Polski stało się tłem politycznych rozgrywek.

„Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku przed setną rocznicą zwycięskiej wojny polsko-bolszewickiej. Przygotowania, możliwości – rozwiązania” – to temat debaty jaka odbędzie się 17 marca w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie na terenie gminy Wołomin.

Miejsce nie jest przypadkowe. Centrum jako samorządowa jednostka kultury pełni obecnie funkcję muzeum, gdzie znajduje się wystawa, prowadzone są zajęcia edukacyjne, wyświetlany film o Bitwie Warszawskiej, i oprowadzane są wycieczki po terenie bitwy i boju w Ossowie. Centrum jest jednak małe, jednocześnie może przyjąć 50-osobową wycieczkę.

- O tym jak ważne to miejsce i wydarzenie dla Polaków, świadczy fakt, że co roku w obchodach jubileuszowych 15 sierpnia bierze udział kilkanaście tysięcy osób – podkreśla Adam Kopczyński, przewodniczący Wspólnoty Samorządowej Powiatu Wołomińskiego, która organizuje piątkowa debatę.

Stowarzyszenie i samorządowcy od lat zabiegają, by miejsce upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami był godne i reprezentacyjne. Chodzi o budowę nowego Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Gotowy projekt czeka na realizację od ponad dwóch lat.

- Projekt zakłada budowę trzech budynków w zwartych bryłach obok siebie wraz z zagospodarowaniem ternu wokół. Jest projekt, wsparcie radnych i gminnych i powiatowych, pozwolenie na budowę, teren gminny więc tylko wbijać szpadel – mówi Rafał Pazio, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie. - Według kosztorysu projektanta sama budowa kosztować ma ok. 20-22 mln zł, a nowoczesne wyposażenie i multimedialne technologie jakie obecnie wykorzystuje się w tego typu placówkach – ok 6-9 mln zł – wylicza dyrektor.

Budowa miałaby potrwać ok. 2 lat. Jednak pozostaje w zawieszeniu z powodu braku pieniędzy na realizację inwestycji.

Polityka nie sprzyja budowie

Początkowo muzeum miało być inwestycją samorządową, z którą wyszedł poprzedni burmistrz Wołomina Ryszard Madziar z PiS, określany jako polityczny wychowanek posła Jacka Sasina.

Co ciekawe, kiedy w 2010 r. Jacek Sasin stracił stanowisko wiceszefa Kancelarii Prezydenta Madziar zatrudnił go w magistracie na stanowisku doradcy. - Pan Jacek Sasin dynamicznie zajął się reorganizacją urzędu, jak również sprawami dotyczącymi działań związanych z utworzeniem Muzeum w Ossowie – tłumaczył wtedy burmistrz w lokalnej gazecie.×
KOMENTARZE (2)

  • Jarek, 2017-04-19 18:29:07

    Do wwl: Może lepiej przeczytać ze zrozumieniem artykuł Stanisława Strońskiego a nie błędną interpretację z Wikipedia. Polecam także lekturę Rozkazu Nr 10000 z sierpnia 1920 r., a może wówczas coś się rozjaśni?
  • wwl, 2017-03-23 17:30:00

    Polecam Pani Burmistrz Wołomina trochę wiedzy nt. "cudu", gdzie on się właściwie wydarzył, kto chciał odebrać Marszałkowi i jego dowódcom zasługi za zwycięstwo: Wikipedia -> Bitwa Warszawska. Żadne miasto nie może tylko sobie przypisywać zwycięstwa, a licytować się na ilość poległych to... doprawdy wstyd.  rozwiń