PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiedy może stwierdzić, że rewitalizacja się udała?

  • Propertydesign.pl    7 czerwca 2017 - 13:02
Kiedy może stwierdzić, że rewitalizacja się udała?
fot.PTWP

Rewitalizacja powinna mieć przede wszystkim wymiar społeczny. Trzeba postawić na diagnozę społeczną i poprawę jakości życia mieszkańców. Sama rewitalizacja budynków czy inwestycje infrastrukturalne nie wystarczą.
W ostatnim czasie, słowo „rewitalizacja” robi furorę, ale jak zauważyli prelegenci jest ono nadużywane i niejednokrotnie źle rozumiane. Rewitalizacja bowiem nie dotyczy samych obiektów, chodzi o zmianę pewnej przestrzeni życiowej.

- Rewitalizacja to rozwiązanie pewnego problemu społecznego. To nie pokolorowanie budynku, położenie kostki na rynku, czy budowanie pomnika miasta typu aquapark, bo to działania pozorowane – podkreślał Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Nie ma prostej recepty na udaną rewitalizację i nie należy tym bardziej kopiować cudzych pomysłów. Jednak każdą rewitalizację należy rozpocząć od diagnozy społecznej. Jakie są dysfunkcje i jakie mamy problemy do rozwiązania?. – Bez dokładnej diagnozy, nie ma sensu wydawać pieniędzy – dodał Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego.

Należy też uważnie słuchać. - Zastanowić się, jak przyciągnąć mieszkańców do rewitalizowanej przestrzeni, jakie nowe funkcje nadać tej przestrzeni – mówił Henryk Mercik, członek zarządu, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Jak zauważył Mercik, w Katowicach szczególnie trudne znalezienie jest nowych funkcji dla obiektów przemysłowych. - Cały czas się tego uczymy. To jest wyzwanie – nadmienił i dodał, że ważne jest też uchwycenie ducha miejsca. Jako przykład udanej rewitalizacji podał Miercik m.in. strefę kultury w Katowicach. - Nowe budynki nie kłócą się z genius loci. Miejsce zyskało nowe funkcje, które do przeszłości nawiązują. Przestrzeń, która do tej pory była zamknięta, nagle się otwiera i staje się dostępna dla mieszkańców – podkreślał.

Kiedy może stwierdzić z całą pewnością, że rewitalizacja się udała? - Udana rewitalizacja to działanie, kiedy ceny nieruchomości wokół rosną w istotny sposób – zauważył Artur Hajdorowicz, dyrektor, Wydział Rozwoju i Rewitalizacji Miasta, Urząd Miasta Kielce.

Więcej czytaj tutaj

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.