PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiedy tramwaje pojadą nowym mostem?

  • PAP    4 lipca 2012 - 08:42
Kiedy tramwaje pojadą nowym mostem?

Tramwaje przejadą warszawskim mostem Skłodowskiej-Curie być może na początku przyszłego roku. Na razie na moście układane jest torowisko oraz sieć trakcyjna.
Budowy części tramwajowej nie zakończono w terminie, który minął 30 czerwca. Częścią drogową przeprawy samochody mogą przejeżdżać przez Wisłę od marca. Podczas otwarcia części drogowej niegotowy był jeszcze wiadukt nad ul. Modlińską i część tramwajowa przeprawy, które – zgodnie z aneksem popisanym z wykonawcą – miały być gotowe do końca czerwca. Budowy części tramwajowej mostu Skłodowskiej-Curie nie ukończono w terminie.

„Wszystkie prace nie zostały zakończone. W niektórych miejscach układane są tory a także płyta mostu” – powiedziała rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych Małgorzata Gajewska. „Po zakończeniu robót będziemy analizowali, czy zawinił wykonawca i czy zostanie wymierzona kara finansowa”. Wyraziła nadzieję, że prace zakończą się w ciągu miesiąca.

Ukończono za to budowę wiaduktu nad ul. Modlińską. „Do końca lipca potrwa gromadzenie dokumentacji potrzebnej by złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Potem będziemy czekać na decyzję nadzoru budowlanego” – powiedziała Gajewska.

Na moście jednocześnie trwają prace związane z układaniem sieci trakcyjnej – jest to inwestycja Tramwajów Warszawskich. Rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich Michał Powałka powiedział, że na wykonanie trakcji układu zasilania wykonawca ma czas do końca roku. Podkreślił, że prace idą zgodnie z planem. „Zamontowano już ok. 50 proc. sieci trakcyjnej, powstaje budynek podstacji trakcyjnej” – dodał. „Chcemy by pierwszy tramwaj przejechał mostem na początku przyszłego roku” – dodał.

„Do końca września tego roku zostanie dostarczonych sześć tramwajów dwukierunkowych, które zostaną przeznaczone do obsługi linii na moście Skłodowskiej-Curie” – powiedział Powałka. Tramwaje dwukierunkowe, aby zmieniać kierunek jazdy na przeciwny nie muszą zawracać na pętli (kabina motorniczego znajduje się na obu końcach pojazdu, a drzwi po obu stronach). Powałka dodał, że przetarg na kolejne 45 tramwajów tego typu jest w toku.

Tramwaje przez most będą dojeżdżać do ul. Myśliborskiej – nie będzie tam pętli, gdyż planowo torowisko ma prowadzić dalej – ul. Światowida – aż do os. Winnica.

Most Marii Skłodowskiej-Curie łączy Białołękę z Bielanami. To jedna z największych inwestycji miejskich ostatnich lat. Częścią drogową przeprawy samochody mogą przejeżdżać przez Wisłę od marca. Niegotowa jest jeszcze część przeprawy przeznaczona pod trasę tramwajową i ciąg pieszo–rowerowy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.