PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiedyś kolapnia, dziś pole golfowe

  • wnp.pl    27 września 2013 - 19:05
Kiedyś kolapnia, dziś pole golfowe

W piątek w Bytomiu oficjalnie otwarto pierwsze w Polsce pole golfowe na terenach pokopalnianych - po dawnej KWK Szombierki. To część inwestycji, której deweloperem jest katowicka spółka GC Investment.
Początki KWK Szombierki sięgały 1855 r. W 1993 r. została ona połączona z Kopalnią Centrum, a w 2001 r. rozpoczął się proces jej likwidacji; w 2004 r. wyburzono ostatnie zabudowania kopalni.

Szansę na "drugie życie" 100-hektarowy teren, leżący niedaleko centrum Bytomia, otrzymał przed pięcioma laty, gdy od Spółki Restrukturyzacji Kopalń odkupiła go Armada Development, której właścicielem jest GC Investment.

W 2011 r. deweloper rozpoczął budowę 9-dołkowego pola golfowego wraz osiedlem domów jednorodzinnych Srebrne Stawy. W piątek oficjalnie otwarto pole golfowe; trwa natomiast budowa osiedla. Na 100 zaplanowanych domów nabywców znalazło dotychczas 25.

Armada Development ma także w planach inne projekty związane z terenem po KWK Szombierki. Wśród nich znajdują się m.in. zabudowa wielorodzinna, domy dla seniorów, a także galeria handlowa o powierzchni najmu ok. 38 tys. m kw. w sąsiedztwie pozostałego po kopalni zabytkowego szybu Krystyna.

Czytaj też W poratlu wnp.pl

O pracach dotyczących budowy 26-hektorowego pola golfowego mówił na konferencji towarzyszącej wydarzeniu Michał Goli, prezes GC Investment.

W ramach inwestycji wykonano 2,5 km drenażu i 4 km nawodnienia. Do ukształtowania powierzchni pola zużyto ok. 100 tys. ton piasku oraz humusu, a także pięć tirów specjalnego torfu, który sprowadzono z Estonii.

Goli zaznaczył, że spółka postanowiła zrealizować projekt w Bytomiu mimo kryzysu gospodarczego, który zniechęcił do udziału w przedsięwzięciu arabskiego inwestora. Spowodowało to jednak wydłużenie się inwestycji w czasie.

Prezes podkreślił, że tego typu projekty wiążą się z dużym ryzykiem, dlatego istotna jest dobra współpraca z samorządami. Goli wskazał także, że w przyszłości pole golfowe mogłoby zostać rozbudowane o kolejne dziewięć dołków.

Obecnie w jego bliskim sąsiedztwie eksploatację pokopalnianej hałdy prowadzi Haldex z grupy Kompani Węglowej. Po jej zakończeniu zwolniony teren, przy wsparciu samorządów i środków unijnych, również mógłby stać się polem golfowym.

O ważnej roli dla Bytomia, którą odgrywa - zwłaszcza wizerunkowo - inwestycja w miejscu po KWK Szombierki, mówił prezydent miasta Damian Bartyla.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.