PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce: Dworzec autobusowy będzie przebudowany, miasto wyłoniło wykonawców

  • PAP/MN    19 grudnia 2016 - 13:04
Kielce: Dworzec autobusowy będzie przebudowany, miasto wyłoniło wykonawców
Dworzec w Kielcach będzie przebudowany. (fot. Paweł Cieśla, wikipedia.org)

• Kieleccy architekci Marcin Kamiński i Bartosz Bojarowicz wygrali konkurs na przebudowę kieleckiego dworca autobusowego.
• Inwestycja, której koszt wyniesie od 30 do 40 mln zł, powinna zostać oddana do użytku przed końcem 2018 roku.
• Budynek dworca został oddany do użytku w latach 80-tych, a w tym roku władze Kielc kupiły budynek za blisko 20 mln zł.
Z dziewięciu nadesłanych prac komisja oceniała osiem. Jeden projekt został odrzucony, bo nie spełnił warunków konkursu. Najwyżej oceniono pracę kieleckich architektów Marcina Kamińskiego i Bartosza Bojarowicza. "Przede wszystkim patrzyliśmy na funkcjonalność obiektu i komfort dla pasażerów" - podkreślił dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta Artur Hajdorowicz.

"Autorzy wyraźnie deklarują, że inspirowali się designem lat 70-tych ubiegłego wieku. To bardzo charakterystyczne wzornictwo udało się w zwycięskim projekcie zachować. To podbiło jakość tej pracy. Nie chcemy mieć czystych, sterylnych wnętrz w klimacie bankowym czy galerii handlowej. Chcemy, aby do był obiekt niepowtarzalny" - stwierdził Hajdorowicz.

Współautor zwycięskiej pracy Bartosz Bojarowicz podkreślił, że projekt jest bardziej przyjazny dla pasażerów. "Obecnie do budynku dworca wchodzi się przez ciemny tunel" - powiedział architekt. "Naszą intencją było to, aby pasażerowie czekali na autobus w miłym, przyjaznym dla oka otoczeniu. Chcieliśmy też, aby nowy dworzec był atrakcyjny z zewnątrz" - dodał Bojarowicz.

Autorzy zwycięskiego projektu, którzy otrzymali nagrodę w wysokości 30 tys. zł, zostaną zaproszeni do negocjacji dotyczących przygotowania projektu przebudowy dworca. Będą one dotyczyły terminu wykonania projektu i kosztu jego przygotowania. "Na opracowanie dokumentacji projektu technicznego mamy 1,5 mln zł" - powiedział dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach Marian Sosnowski.

Czytaj też: Dworzec to za mało. Miasto idzie za ciosem

"Siądziemy do stołu z autorami zwycięskiego projektu i będziemy negocjować. Projekt techniczny przebudowanego dworca powinien powstać ciągu najbliższych sześciu miesięcy" - zapewnił dyrektor ZTM.

Według Sosnowskiego zmodernizowany kielecki dworzec powinien zostać oddany do użytku przed końcem 2018 roku. Miasto stara się o unijne dofinasowanie tej inwestycji.

Na czas trwania inwestycji pasażerowie korzystać będą z dworca zastępczego. "Rozpatrujemy trzy jego lokalizacje" - potwierdził Sosnowski. "Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie on się mieścił na terenie dworca PKP. Jesteśmy już po rozmowach, otrzymaliśmy bardzo dobre warunki korzystania z tego dworca. Powstał już nawet wstępny projekt organizacji ruchu" - zapewnił dyrektor ZTM w Kielcach.

Czytaj też: Koniec antywizytówki miasta. Prezydent jest dumny

Oddany do użytku w 1984 r. (budowę rozpoczęto dziewięć lat wcześniej) dworzec autobusowy w Kielcach, jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek. Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat i niszczeje. 1 kwietnia władze Kielc kupiły budynek za blisko 20 mln zł. Miasto planuje stworzyć w tym miejscu centrum komunikacyjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.