Kielce kupiły dworzec autobusowy

• Samorząd Kielc jest od piątku (1 kwietnia) właścicielem budynku dworca autobusowego w mieście.
• Nieruchomość kupiono za blisko 20 mln zł od spółki PKS 2.
• Władze Kielc planują rewitalizację gmachu i stworzenie w tym miejscu - przy wykorzystaniu funduszy UE - centrum komunikacyjnego.
Kielce kupiły dworzec autobusowy
Miasto chce gruntownie wyremontować dworzec i stworzyć w nim centrum komunikacyjne. (fot. Paweł Cieśla; źródło wikimedia commons; licencja GNUFree)

Oddany do użytku w 1984 r. dworzec, jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w Kielcach. Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat i niszczeje. Przed kilkoma miesiącami władze Kielc porozumiały się ze spółką PKS 2 - dotychczasowym właścicielem obiektu - co do jego kupna. Spółka nie chciała dłużej utrzymywać działalności dworca.

- To dworzec, który jest symbolem naszego miasta i dołożymy wszelkich starań, byśmy byli z niego dumni - bo teraz ma chwilę słabości, ale tę słabość pokonamy. By spełnić dziś oczekiwane standardy, tam musi być ciepło i wygodnie. Kielce i region świętokrzyski są skazane na komunikację samochodową, autobusową, bo sieć kolei pozostawia wiele do życzenia, a ludzie są przyzwyczajeni, by autobus dowoził ich do prawie każdej miejscowości - podkreślił Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, który podpisał w piątek akt notarialny dotyczący zakupu dworca.

Miasto chce gruntownie wyremontować obiekt i stworzyć w nim centrum komunikacyjne. Lubawski oszacował koszt przedsięwzięcia na 30-40 mln zł, a miasto chce wykorzystać na ten cel m.in. środki Unii Europejskiej. W czasie remontu zostanie zachowana bryła obiektu i jej żelbetowe elementy. Zdaniem prezydenta jest szansa, by odnowiony budynek oddać do użytku w końcu 2017 r.

- Gratuluję, miasto zrobiło dobry interes, bo dworzec jako ikona wymagał, by znaleźć środki finansowe na jego modernizację. Cieszę się, że udało się żeby dalej istniał i by nigdy nikt nie mówił o tym, że dworzec może zostać zamknięty - podkreślił Marek Wołoch, prezes PKS 2.

Dworcem kieruje Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM). Instytucja przejęła sześciu dotychczasowych pracowników PKS 2.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Stosowanie zasady "PRAWO WYŁĄCZNE " [ ( WE ) nr.1370 / 2007 ) ] - jest szeroko stosowane w Europie m.in. dlatego, że nie wymaga dopłat państwowych, ani samorządowych i ludzie mogą wszędzie dojechać. - a w Polsce mamy wolnoamerykankę i cierpienie narodu ( BO INWALIDZI, LUDZIE STARZY, BIE...DNI, CHORZY , TO TEŻ NARÓD ). rozwiń

"my naród" !, 2016-04-03 08:58:28 odpowiedz

Do odcięci PL - 2016: Regularnym publicznym transportem drogowym powinnien zajmować się WOJEWODA ( CZYLI PAŃSTWO ) , samorządy nigdy nie zrobią tego dobrze.

obszarnik ziemski, 2016-04-03 08:44:19 odpowiedz

Do DZIKI KRAJ ?: PRZEZ TE 25 LAT SAMORZĄDNOŚCI - MY W NIEWOLĘ POPADLI, BO NIE MOŻEMY NIGDZIE DOJECHAĆ, ZLIKWIDOWALI NAM PKS-y. Za komuny było lepiej bo wszędzie mogliśmy pojechać.

odcięci PL - 2016, 2016-04-03 08:36:18 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE