PARTNER PORTALU
 • BGK

Kielce kupiły dworzec autobusowy

 • PAP/jm    1 kwietnia 2016 - 16:20
Kielce kupiły dworzec autobusowy

Miasto chce gruntownie wyremontować dworzec i stworzyć w nim centrum komunikacyjne. (fot. Paweł Cieśla; źródło wikimedia commons; licencja GNUFree)

• Samorząd Kielc jest od piątku (1 kwietnia) właścicielem budynku dworca autobusowego w mieście.
• Nieruchomość kupiono za blisko 20 mln zł od spółki PKS 2.
• Władze Kielc planują rewitalizację gmachu i stworzenie w tym miejscu - przy wykorzystaniu funduszy UE - centrum komunikacyjnego.
Oddany do użytku w 1984 r. dworzec, jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w Kielcach. Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat i niszczeje. Przed kilkoma miesiącami władze Kielc porozumiały się ze spółką PKS 2 - dotychczasowym właścicielem obiektu - co do jego kupna. Spółka nie chciała dłużej utrzymywać działalności dworca.

- To dworzec, który jest symbolem naszego miasta i dołożymy wszelkich starań, byśmy byli z niego dumni - bo teraz ma chwilę słabości, ale tę słabość pokonamy. By spełnić dziś oczekiwane standardy, tam musi być ciepło i wygodnie. Kielce i region świętokrzyski są skazane na komunikację samochodową, autobusową, bo sieć kolei pozostawia wiele do życzenia, a ludzie są przyzwyczajeni, by autobus dowoził ich do prawie każdej miejscowości - podkreślił Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, który podpisał w piątek akt notarialny dotyczący zakupu dworca.

Miasto chce gruntownie wyremontować obiekt i stworzyć w nim centrum komunikacyjne. Lubawski oszacował koszt przedsięwzięcia na 30-40 mln zł, a miasto chce wykorzystać na ten cel m.in. środki Unii Europejskiej. W czasie remontu zostanie zachowana bryła obiektu i jej żelbetowe elementy. Zdaniem prezydenta jest szansa, by odnowiony budynek oddać do użytku w końcu 2017 r.

- Gratuluję, miasto zrobiło dobry interes, bo dworzec jako ikona wymagał, by znaleźć środki finansowe na jego modernizację. Cieszę się, że udało się żeby dalej istniał i by nigdy nikt nie mówił o tym, że dworzec może zostać zamknięty - podkreślił Marek Wołoch, prezes PKS 2.

Dworcem kieruje Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM). Instytucja przejęła sześciu dotychczasowych pracowników PKS 2.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • "my naród" !, 2016-04-03 08:58:28

  Stosowanie zasady "PRAWO WYŁĄCZNE " [ ( WE ) nr.1370 / 2007 ) ] - jest szeroko stosowane w Europie m.in. dlatego, że nie wymaga dopłat państwowych, ani samorządowych i ludzie mogą wszędzie dojechać. - a w Polsce mamy wolnoamerykankę i cierpienie narodu ( BO INWALIDZI, LUDZIE STARZY, BIE...DNI, CHORZY , TO TEŻ NARÓD ).  rozwiń
 • obszarnik ziemski, 2016-04-03 08:44:19

  Do odcięci PL - 2016: Regularnym publicznym transportem drogowym powinnien zajmować się WOJEWODA ( CZYLI PAŃSTWO ) , samorządy nigdy nie zrobią tego dobrze.
 • odcięci PL - 2016, 2016-04-03 08:36:18

  Do DZIKI KRAJ ?: PRZEZ TE 25 LAT SAMORZĄDNOŚCI - MY W NIEWOLĘ POPADLI, BO NIE MOŻEMY NIGDZIE DOJECHAĆ, ZLIKWIDOWALI NAM PKS-y. Za komuny było lepiej bo wszędzie mogliśmy pojechać.