PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce, lotnisko w Obicach: Samorząd namawia rząd do budowy lotniska centralnego

  • PAP/AT    13 kwietnia 2016 - 18:45
Kielce, lotnisko w Obicach: Samorząd namawia rząd do budowy lotniska centralnego
Zdaniem Lubawskiego w Obicach mógłby powstać centralny port lotniczy lub port przesiadkowy, tzw. "huby" (fot.um.kielce.pl)

• Do budowy w Obicach k. Kielc centralnego portu lotniczego lub tzw. przesiadkowego będzie przekonywał rząd samorząd stolicy woj. świętokrzyskiego.
• Zdaniem władz miasta, miejsce gdzie wcześniej miał powstać port regionalny, jest najlepszą lokalizacją dla przedsięwzięcia w Polsce.
Jak przekonywał w środę (13 kwietnia) podczas konferencji prasowej prezydent Kielc Wojciech Lubawski, w najbliższym czasie rząd będzie musiał rozważyć decyzję o lokalizacji portu centralnego, w związku z koniecznością utrzymania odpowiedniej przepustowości innych krajowych portów lotniczych i dalszym rozwojem sektora lotniczego w Polsce. Lubawski rozmawiał na ten temat z przedstawicielami resortów rozwoju i infrastruktury.

"Będziemy próbować przekonać władze, że jeżeli nie między Warszawą i Łodzią (…) to spełniamy wszelkie warunki do tego, by było to w Obicach (…) Jutro przekażę ministrowi Kwiecińskiemu (wiceminister rozwoju, który przyjedzie do Kielc - red.) dokument, który stworzyliśmy. Bierzemy głos w dyskusji, gdzie ten port powinien powstać" - poinformował Lubawski, prezentując raport o potencjale rozwojowym lotniska pod Kielcami.

Czytaj też: Mamy już w Polsce dosyć regionalnych portów. O porażkę nietrudno

Zdaniem prezydenta, wśród możliwych scenariuszy, jest budowa portu centralnego lotniczego między Warszawą i Łodzią - wstępne analizy na ten temat robiono już kilka lat temu - lub rozbudowa portu w Pyrzowicach pod Katowicami. "Dzisiaj dwa największe miasta to Warszawa i Kraków. Port powinien powstać pomiędzy tymi dwoma miastami, jest potrzebny również funkcjonującym tam lotniskom. Przy budowaniu dzisiaj szybkiej kolei, dostęp do Krakowa (z Kielc - red.) w ciągu pół godziny, a do Warszawy - w ciągu godziny, nie jest jakąś fanaberią czy nierealną rzeczą. Naszym zdaniem bardzo dobrą lokalizacją są Obice" - podkreślił Lubawski.

Zdaniem włodarza w Obicach mógłby powstać centralny port lotniczy lub port przesiadkowy, tzw. "huby". Mógłby pełnić także funkcje związane z cargo. "Port centralny jest bardziej nazwą, niż funkcją. Nam chodzi o port przesiadkowy - samoloty +ze świata+ lądowałyby u nas i potem pasażerowie przemieszczaliby się po całym kraju(…) Taką decyzje podjęli Niemcy budując port +huby+ w Monachium, drugi co do wielkości w Niemczech. Z badań wynika, że tylko 10 proc. ruchu na nowym lotnisku było spowodowane samym miastem Monachium, a 90 proc. portem przesiadkowym dla Niemiec. Mimo, że większy jest port we Frankfurcie, to największy ruch pasażerski odbywa się w Monachium" - analizował Lubawski.

Władze Kielc liczą, że nowe lotnisko mogłoby powstać na terenach, gdzie miasto planowało budowę Regionalnego Portu Lotniczego. Decyzję o lokalizacji w Obicach podjęto w 2006 r. W 2008 r. powołano spółkę Port Lotniczy Kielce. Instytucja opracowała do tej pory wiele dokumentów analitycznych i strategicznych, związanych z inwestycją. Uzyskano nawet decyzję środowiskową odnośnie przedsięwzięcia, ale w 2012 r., m.in. ze względu na błędy merytoryczne uchylił ją Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Spółka uzupełniła dokumentację o aktualną inwentaryzację przyrodniczą. Nowy raport odziaływania inwestycji na środowisko zostanie opracowany dopiero wówczas, gdy będzie wiadomo, co dalej z przedsięwzięciem.×
KOMENTARZE (1)

  • marek zakrzewski, 2016-04-14 09:04:01

    Kiedyś Kelce budowały tramwaj. Był społeczny komitet budowy, sprzedawano cegiełki. Zebrano kasę na przednią oś pierwszego wagonu. Kolega mawia: zębów w d. tramwaju w Kielcach nie ma i nie będzie. Lotnisko jest podobnym tematem. To kompleks Radomia. Może jednak się przydać. Młodzi będą mieli łatwiejs...zą emigrację ze świętokrzyskiej biedy i beznadziei!  rozwiń