PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce mają nową instytucję kultury

  • PAP    22 czerwca 2012 - 20:17
Kielce mają nową instytucję kultury

Nową instytucję kultury - Wzgórze Zamkowe - otwarto w piątek w Kielcach. W zmodernizowanym zespole zabytkowych obiektów siedzibę mają dwie placówki: Centrum Design Kielce oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
Instytucja mieści się w odrestaurowanych budynkach, w których od czasów carskich do 1956 roku funkcjonowało więzienie.

Modernizacja budynków była jednym z etapów rewitalizacji zabytkowego śródmieścia Kielc, dofinansowanej ze środków unijnych. Projekt ekspozycji ośrodka powstał w pracowni Mirosława Nizio, a koncepcję Centrum Design opracował kierujący tą placówką artysta plastyk Marek Cecuła.

Misją Design Centrum Kielce jest stworzenie kreatywnej przestrzeni bez ograniczeń narodowych, kulturowych i społecznych, skupiającej twórców wszystkich odmian designu. Według Cecuły placówka będzie miejscem rozwoju dla studentów i przyciągnie designerów z kraju i zagranicy.

Centrum już od kilku miesięcy realizuje programy, które aktywizują artystycznie młodzież i dorosłych z Kielc i regionu.

W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej powstała multimedialna ekspozycja o dziejach politycznych i społecznych Polski, która ukazuje szczególnie wkład mieszkanców Kielc i regionu świętokrzyskiego w walkę o niepodległość. W piwnicach zachowano więzenne karcery.

Misją Ośrodka jest kształtowanie i upowszechnianie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz budzenie poczucia dumy z dokonań przeszłych pokoleń, dorobku cywilizacyjnego, gospodarczego i naukowego mieszkańców miasta i regionu. Szef tej instytucji dr Marek Maciągowski podkreślił, że obiekt nie będzie typowym muzeum, ale ośrodkiem edukacyjnym i badawczym.

Wzgórze Zamkowe jest kolejną instytucją kultury na ulicy Zamkowej - w sąsiedztwie znajduje się Dom Środowisk Twórczych i Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej, a w pobliskim pałacu biskupów krakowskich mieści się Muzeum Narodowe.

W sobotę w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej odbędą się panele dyskusyjne o współczesnym patriotyzmie z udziałem m.in. Henryka Wujca, prof. Ryszarda Bugaja i prof. Danuty Hubner. W Design Centrum Kielce odbędzie się wernisaż wystaw inauguracyjnych, wykłady i prezentacje designerów, koncert i pokaz świateł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.