PARTNER PORTALU
 • BGK

Kielce: Przetarg na przebudowę dworca autobusowego ogłoszony

 • aw/PAP    22 grudnia 2017 - 13:26
Kielce: Przetarg na przebudowę dworca autobusowego ogłoszony
Autobusy i busy na nowym dworcu w Kielcach będą odjeżdżać z dwóch peronów.(um.kielce.pl)

Do końca stycznia można składać oferty w przetargu na przebudowę kieleckiego dworca autobusowego. Inwestycja, której koszt wyniesie około 40 mln zł, ruszy w marcu, a jej zakończenie planowane jest na czerwiec 2019 roku.
Firmy zainteresowane przebudową kieleckiego dworca autobusowego mają czas na złożenie ofert do 31 stycznia przyszłego roku.

"W tym dniu nastąpi otwarcie ofert. Komisja powołana do rozstrzygnięcia przetargu zapozna się z dokumentacją. Później może być jeszcze czas na uzupełnienie dokumentów. Przewidujemy, że wykonawcę robót poznamy pod koniec lutego, a najpóźniej na początku marca przyszłego roku" - powiedział dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach Marina Sosnowski.

Prace budowlane powinny się rozpocząć w marcu 2018 roku. Sosnowski zapewnił, że po modernizacji kielecki dworzec zmieni się nie do poznania. "Dworzec jest wpisany w rejestr zabytków, dlatego jego kopuła pozostanie bez zmian. Ale okładzinę zewnętrzną będą stanowiły tafle szklane, z możliwością zaciemnienia powierzchni nawet do 80 proc." - podkreślił Sosnowski.

Jeszcze większe zmiany zajdą wewnątrz budynku. Multimedialna biblioteka, ceramiczne talerze na ścianach - to tylko niektóre zmiany, jakie zaproponowali architekci Marcin Bojarowicz i Bartosz Kamiński, którzy wygrali konkurs na projekt przebudowy kieleckiego dworca.

"W środku będą oczywiście kasy biletowe, bufety, poczekalnie, w tym dla matki z dzieckiem, a także powierzchnia przeznaczona na miejskie wystawy. Zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania, które sprawią, że będzie to dworzec autobusowy na miarę XXI wieku" - zapewnił dyr. ZTM.

Na czas trwania prac pasażerowie korzystać będą z dworca tymczasowego, zlokalizowanego na Placu Niepodległości przed budynkiem dworca PKP. Rozpocznie on działalność 1 stycznia przyszłego roku.

Na dworcu kolejowym w godz. od 6 do 20 czynny będzie punkt informacyjny. Zainstalowana zostanie również tablica z odjazdami autobusów. "Są już wyznaczone stanowiska dla taksówek, jak również jedno stanowisko +kiss and drive+. Ponadto 12 stanowisk dla przyjeżdżających autobusów, które będą mogły pozostać w tym miejscu do pół godziny" - poinformował Sosnowski.

Dodał, że autobusy i busy będą odjeżdżać z dwóch peronów. "Jeden peron zlokalizowany bliżej dworca PKP to trzy stanowiska dla busów i cztery dla autobusów wielkopojemnych. Jeden przystanek będzie przy ulicy Żelaznej, a kolejny dla autobusów relacji międzynarodowej przy pobliskim budynku poczty" - zaznaczył.

Według dyr. ZTM przewidywany termin oddania inwestycji do użytku to czerwiec 2019 roku. Koszt budowy wyniesie około 40 mln zł. Inwestycja będzie finansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Oddany do użytku w 1984 r. (budowę rozpoczęto dziewięć lat wcześniej) dworzec autobusowy w Kielcach jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek. Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat. 1 kwietnia ubiegłego roku władze Kielc kupiły budynek za blisko 20 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.