PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce: Remont kanalizacji z pieniędzy UE

  • PAP    5 października 2010 - 16:55

We wtorek Wodociągi Kieleckie podpisały z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o finansowanie projektu "Kompleksowa ochrona wód podziemnych aglomeracji kieleckiej".
Wszyscy mieszkańcy Kielc i trzech gmin - Masłowa, Sitkówki-Nowin i Zagnańska (Świętokrzyskie) - mają mieć dostęp do wody i kanalizacji. Na budowę, remont wodociągów i sieci sanitarnej w tych gminach przeznaczonych ma być 550 mln zł. 85 proc. środków będzie pochodzić z UE. 

Oprócz budowy nowych fragmentów sieci, projekt przewiduje też modernizację ponad 9 km już istniejącej kanalizacji oraz prawie 6 km wodociągów. Wymiana m.in. starej, częściowo azbestowej sieci i uszczelnienie kanalizacji ma poprawić ochronę środowiska oraz wód podziemnych Kielc, których jakość jest najwyższa w Europie.

Prezes spółki Henryk Milcarz zapowiedział w rozmowie z PAP, że jeszcze w tym roku ruszą pierwsze przetargi związane z inwestycją; będzie ona zakończona w 2015 r. "Po spełnieniu tych zadań będzie to jedna z najnowocześniejszych sieci wodno-ściekowych w Europie" - podkreślił.

Dobiega końca realizacja innego dużego projektu Wodociągów Kieleckich - rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Sitkówce. Koszt inwestycji to ponad 250 mln zł, unijne dofinansowane wyniosło 57 proc. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.