PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce rozbudują uniwersytet za 160 mln zł

  • pap/wnp.pl    29 października 2009 - 20:19

160 mln zł będzie kosztowała rozbudowa infrastruktury Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, realizowana w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej. Powstanie m.in. biblioteka i centrum języków obcych.
W ramach projektu rozbudowy uczelnianego kampusu powstaną obiekty o łącznej powierzchni użytkowej ponad 18 tys. mkw. Inwestycja obejmuje pięć zadań: rozbudowę Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego i wyposażenie jego bazy laboratoryjnej, budowę Biblioteki Głównej i Uniwersyteckiego Centrum Danych, budowę Centrum Języków Obcych oraz rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej i wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego zarządzania uczelnią.

Inwestycja ma być realizowana w 85 proc. ze środków unijnych, a pozostałe pieniądze będą pochodziły z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Przedsięwzięcie ma być gotowe w 2013 roku.

Władze uniwersytetu poinformowały na czwartkowej konferencji prasowej, że w tym tygodniu złożyły w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pełną dokumentację projektu obejmującą ponad 20 kg dokumentów. Dziennikarzom przedstawiono wizualizacje planowanych obiektów.

Według prorektora prof. Jacka Semaniaka, inwestycja znajduje się na liście projektów kluczowych Programu Rozwój Polski Wschodniej, co oznacza gwarancję finansowania tego przedsięwzięcia, jeśli projekt zostanie oceniony pozytywnie pod względem formalnym i merytorycznym. Prorektor zapewnił, że ocena będzie pozytywna; władze uczelni spodziewają się, że już w grudniu wbiją pierwszą łopatę na placu budowy.

Według Semaniaka jest to jeden z większych projektów realizowanych przez polskie uczelnie.

Nie jest to jedyna inwestycja kieleckiego uniwersytetu finansowana ze środków unijnych. Uczelnia zrealizowała m.in. projekt inwestycyjny o wartości 40 mln zł, dzięki któremu powstał budynek Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. W latach 2010-2011 powstanie Centrum Edukacji Artystycznej z salą koncertową współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Uczelnia chce też uzyskać dofinansowanie na budowę Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości i doposażenie laboratoriów Wydziału Nauk o Zdrowiu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.