PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielecka PSM w nowym budynku

  • PAP    28 września 2011 - 17:42
Kielecka PSM w nowym budynku

Uroczystym koncertem uczniowie, absolwenci i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach zainaugurowali w środę działalność placówki w nowej siedzibie.
Budynek z salą koncertową i pracowniami do ćwiczeń, zmodernizowano dzięki środkom unijnym oraz ministerialnym.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski powiedział podczas uroczystości, że edukacja artystyczna i kulturalna jest obszarem, w którym odpowiedzialność państwa jest najważniejsza.

- Kształcenie na poziomie średnim jest najistotniejsze. To tu, w takich ośrodkach to kształcenie uzyskuje najwyższy poziom i od niego zależy czy w wyższej uczelni będzie szansa na szlif czy nie - mówił Zdrojewski.

Minister dodał, że gdyby nie zaangażowanie dobrych beneficjentów, firm realizujących projekty, dyrektorów instytucji, to nie byłoby sukcesu ministerstwa w dofinansowaniu inwestycji w sferze kultury. Jako przykłady takich projektów wymienił Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (zabierz głos/oceń prezydenta), Teatr Szekspirowski w Gdańsku (zabierz głos/oceń prezydenta), prace rekonstrukcyjne w Muzeum Auschwitz-Birkenau i budowę Międzynarodowego Centrum Kultur w Kielcach - nowej siedziby Filharmonii Świętokrzyskiej.

Zdrojewski podkreślił, że kielecka szkoła muzyczna to obiekt "o bardzo dobrej jakości, zbudowany w bardzo dobrym tempie".

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Kielcach (zabierz głos/oceń prezydenta) - jedyna tego typu placówka w regionie świętokrzyskim - zajmowała do tej pory ciasną i niedostosowaną do specyficznych potrzeb kształcenia bazę lokalową, położoną w hałaśliwym otoczeniu, niedostępną dla uczniów niepełnosprawnych.

Od 1 września przyszli muzycy uczą się w zmodernizowanym budynku dawnej szkoły podstawowej. Funkcjonuje tu, podlegająca ministerstwu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia oraz uruchomiona z nowym rokiem szkolnym przez władze Kielc ogólnokształcąca szkoła muzyczna I i II stopnia. W szkole podstawowej, gimnazjum i liceum są zarówno przedmioty zawodowe jak i ogólnokształcące.

W nowej siedzibie szkoły powstała sala koncertowa na 300 miejsc, sala kameralna oraz 58 sal do indywidualnych ćwiczeń muzycznych, pomieszczenia do cichego słuchania muzyki i do tworzenia muzyki z wykorzystaniem technik komputerowych, biblioteka z czytelnią, pracownie językowe i pracownie informatyczne.

Rozbudowa i przebudowa budynku trwała dwa lata, a inwestycję realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt, który kosztował 21,6 mln zł, był współfinansowany przez Unię Europejską - w kwocie ok. 15 mln zł - budżet państwa oraz MKiDN.

W koncercie inaugurującym działalność szkoły w nowej siedzibie wystąpili uczniowie i ich rodzice, pedagodzy, oraz absolwenci placówki, m. in.: sopranistka Renata Drozd i mezzosopranistka Magdalena Idzik. W sali koncertowej rozbrzmiewała muzyka Feliksa Mendelssohna, Ludwika van Beethovena oraz Leopolda Mozarta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.