PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielecki dworzec PKS czeka metamorfoza

  • PAP    15 kwietnia 2013 - 18:07
Kielecki dworzec PKS czeka metamorfoza

Budowę zintegrowanego centrum komunikacyjnego planuje na bazie kieleckiego dworca PKS spółka "Polska Komunikacja Samochodowa 2" z Warszawy należąca do grupy kapitałowej Retail Provider. W poniedziałek, inwestor przedstawił swoją koncepcję budowy centrum.
Koncepcja przebudowy kieleckiego dworca zakłada wpisanie starego dworca PKS w strukturę nowej bryły.

"Będzie w nim 16 stanowisk dla autobusów, 10 dla busów, pełna infrastruktura związana z częścią dworcową. Zakładamy, że powstanie 16 tys. m kw. powierzchni usługowo-handlowej w jednym poziomie" - powiedziała pełnomocnik zarządu PKS2 odpowiedzialna za realizację tego projektu. Całkowity koszt budowy zintegrowanego centrum komunikacyjnego inwestor szacuje na "nie mniej niż 100 mln zł". - powiedział pełnomocnik Polskiej Komunikacji Samochodowej i grupy kapitałowej Retail Provider mec. Rafał Trusiewicz.

"Finansowanie bankowe w tego typu projektach jest 10-letnie, czasem dłuższe, czasem krótsze, w zależności od tego jak ułożone są czynsze, jaki jest stosunek powierzchni do przychodu. My zakładamy, że jeżeli kredyt jest na 10 lat, to w takim okresie musi zostać spłacony" - ocenił Trusiewicz.

Przedstawiony w poniedziałek projekt zakłada częściowe obudowanie obecnego okrągłego dworca PKS w Kielcach. Od strony ulicy Czarnowskiej stary dworzec będzie niemal całkowicie odsłonięty. Zachowana zostanie również charakterystyczna kopuła budynku. Pod ziemią znajdzie się m.in. parking dla samochodów osobowych.

Budynek ma być w pełni dostosowany do obsługi nowoczesnego taboru. Koncepcję przebudowy dworca przedstawiciele inwestora przedstawili w poniedziałek władzom miasta oraz dziennikarzom.

Dworzec PKS w Kielcach jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Nowy inwestor stanie się właścicielem ponad 30 autobusów, kieleckiego dworca oraz praw do nazwy i logotypu PKS Kielce. Przejmie także wszystkie pozwolenia na wykonywanie przewozów pasażerskich na trasach obsługiwanych dotychczas przez kielecką spółkę. Do podpisania umowy i zawarcia transakcji ma dojść 30 kwietnia b.r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.