PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiepski stan łódzkich kamienic

  • AT    1 grudnia 2011 - 20:57
Kiepski stan łódzkich kamienic

- 15 proc. łódzkich kamienic nadaje się do rozbiórki, a 50 proc. z nich jest w takim stanie technicznym, że ich kapitalny remont jest ekonomicznie nieopłacalny - informuje Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
- Takie są wnioski ze zleconej przeze mnie analizy stanu technicznego lokali komunalnych w Łodzi - mówi Zdanowska (zabierz głos/oceń prezydenta).- Płacimy cenę za kilkadziesiąt lat zaniedbań, braku wyobraźni i odwagi w podejmowaniu ważnych decyzji przez poprzednie władze miasta, które wydawały miliony złotych na utopijne wizje i projekty, a zaniedbały majątek będący własnością miasta.

Ja informuje łódzki magistrat miasto jest największym „kamienicznikiem" w Polsce.

- Jesteśmy właścicielem blisko 60 tys. mieszkań. 4 lokale na 10 znajdują się w budynkach będących własnością gminy, a blisko 60 proc. z nich znajduje się w budynkach zarządzanych przez wspólnoty. Jedynie 2 proc. wszystkich budynków jest w dobrym stanie technicznym, a tylko 9 proc. w dostatecznym - informuje prezydent miasta.

Dodaje, że ze względu na stan techniczny i analizę ekonomiczną do kapitalnego remontu nadaje się co czwarty budynek. Są to przede wszystkim obiekty zabytkowe, ważne historycznie i stanowiące charakterystyczną starą zabudowę Łodzi.

- Część strat, które powstały, jest już niestety nie do odrobienia. Połowa budynków eksploatowana będzie do tzw. śmierci technicznej, czyli wykonywane w nich będą jedynie bieżące remonty - mówi Zdanowska

Żadne miasto w Polsce nie byłoby w stanie rozwiązać problemów o takiej skali. W obecnej sytuacji trudno byłoby nawet znaleźć miasto w Europie, które stać na tak wielkie wydatki. W Łodzi musimy się z tym wyzwaniem zmierzyć.

Do końca roku władze łodzi chcą przedstawić kompleksowe założenia polityki mieszkaniowej.

- Będzie ona zawierać nie tylko rozwiązania techniczne dotyczące budynków, ale też propozycje poprawy organizacji pracy AN-ów, ściągalności czynszów i możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych - wyjaśnia prezydent.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ojatwo, 2011-12-05 21:49:35

    oj taki kiepski stan kamienic z powodu braku remontów towarzyszy nam niestety na każdym kroku.