PARTNER PORTALU
  • BGK

Kierowcy mogą już korzystać z odcinka S19 k. Rzeszowa

  • PAP/rs    7 grudnia 2017 - 17:01
 Kierowcy mogą już korzystać z odcinka S19 k. Rzeszowa
Do użytku oddano też ok. 4-kilometrowy łącznik od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. 9 Dywizji Piechoty do węzła Rzeszów Południe. (Fot. GDDKiA)

W czwartek oddany został ponad 6-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe. Odcinek ten jest częścią trasy Via Carpatia; jego budowa kosztowała ponad 342,5 mln zł. Odcinek ten stanowi też kolejną część autostradowej obwodnicy Rzeszowa.
• W czwartek oddano też wybudowany przez samorząd Rzeszowa i samorząd województwa ok. 4-kilometrowy łącznik od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. 9 Dywizji Piechoty do węzła Rzeszów Południe. 

• Łącznik kosztował ponad 105,5 mln zł, z tej kwoty dofinansowanie unijne to 65,5 mln zł.

• Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaznaczyła, że liczy, iż cały polski odcinek Via Carpatia zostanie wybudowany zgodnie z planem rządu, czyli do 2025 r. - Na zakończenie tej inwestycji czekają też nasi sąsiedzi na południu - zauważyła.

Obecny na uroczystości wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że dla rządu i Polski wschodniej droga Via Carpatia jest bardzo ważna. "Droga ta ciągnie się wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej i wzdłuż wschodniej granicy Polski. To droga, która pomoże nie tylko w połączeniu tych terenów, ale co ważniejsze ma ona pomóc w rozwoju wschodniej części kraju i wschodniej części Unii Europejskiej" - dodał.

Kwieciński przypomniał, że w poprzedniej perspektywie finansowej UE trasa ta przez ówczesny rząd PO-PSL została "wyrzucona z finansowania".

- Teraz odcinek po odcinku budujemy tę drogę i bardzo się cieszę, że dzisiaj kolejne kilometry S19 oddajemy do użytku. Cieszę się również z tego, że jest tutaj naprawdę dobra współpraca wszystkich samorządów, bo jednocześnie oddajemy połączenie tej drogi z Rzeszowem. To jest bardzo ważne, żeby budując główne drogi przelotowe zapewnić jednocześnie dostęp do ośrodków miejskich - powiedział wiceminister.

Kwieciński zaznaczył, że w ostatnich latach inwestycje w infrastrukturę koncentrowały się głównie na zachodzie Polski i w centralnej części kraju. "W tej chwili nadszedł czas, żeby te zaległości nadrobić, dlatego rząd zdecydował, żeby jeszcze w tej perspektywie finansowej z użyciem środków unijnych, ale również krajowych intensywnie kontynuować budowę drogi S19" - podkreślił wiceminister.

Natomiast wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaznaczyła, że liczy, iż cały polski odcinek Via Carpatia zostanie wybudowany zgodnie z planem rządu, czyli do 2025 r. - Na zakończenie tej inwestycji czekają też nasi sąsiedzi na południu - zauważyła.

Zdaniem Leniart, mimo że oddany w czwartek odcinek drogi nie jest długi, "dobrze pokazuje, że współpracując można skutecznie dążyć do celu". "Droga S19 otwiera nasze województwo, ułatwia komunikację mieszkańcom, a to wszystko jest niezbędnym warunkiem do rozwoju całego regionu" - mówiła wojewoda.

Pełniący obowiązki dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Gryga, nawiązując do słów wojewody powiedział, że odcinek jest krótki, ale jest bardzo istotny z punktu widzenia realizacji całej drogi Via Carpatia. "Właśnie takimi elementami, krótkimi odcinkami kształtujemy sieć drogową, która w przyszłości pozwoli nam się komfortowo i bezpiecznie przemieszczać na duże odległości" - powiedział.

W ocenie Grygi, Via Carpatia będzie istotna nie tylko dla komunikacji międzynarodowej, ale również dla lokalnej społeczności. Zaznaczył, że oddany w czwartek odcinek jest też częścią autostradowej obwodnicy Rzeszowa. "Będzie zatem dużym ułatwieniem i dużą pomocą w przemieszczaniu się dla mieszkańców Rzeszowa. Dlatego tak istotne jest, że powstał ten łącznik" - mówił p.o. dyrektora GDDKiA.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.