PARTNER PORTALU
  • BGK

Kierunek Śląskie 3.0: Rewitalizacja i walka z niską emisją wśród priorytetów

  • pap/em    9 stycznia 2017 - 14:42
Kierunek Śląskie 3.0: Rewitalizacja i walka z niską emisją wśród priorytetów
Kierunek Śląskie 3.0 jest otwartym procesem, w którym powinny pojawiać się odpowiedzi na nowe wyzwania - oceniają eksperci (fot. pixabay)

• Projekty rewitalizacyjne, innowacje, ograniczanie niskiej emisji i modernizacja Parku Śląskiego to tylko niektóre z kilkudziesięciu pomysłów, które znalazły się w dokumencie Kierunek Śląskie 3.0.
• Regionalna strategia została stworzona z udziałem mieszkańców i ekspertów.
W poniedziałek (9 stycznia) w Katowicach przedstawiciele władz samorządowych i specjaliści z różnych dziedzin brali udział w konferencji podsumowującej prace nad tą inicjatywą oraz towarzyszące jej działania partycypacyjne w ramach akcji "Śląskie. Tu rozmawiamy".

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa podkreślił, że Kierunek Śląskie 3.0 to dokument wyjątkowy, bo pisany przez samych obywateli. Powinien być aktualizowany na bieżąco i stać się trwałą dyskusją nad przyszłością regionu, to ma być także klucz do powiązania strategii województwa z programami sektorowymi - mówił.

"Sytuacja świata się zmienia, władza czasem nie nadąża za zmianami, dlatego musimy być w stałym kontakcie z ludźmi i pytać, co chcą wokół siebie zmieniać. Kierunek Śląskie 3.0 jest właśnie stworzeniem takiego trwałego, mam nadzieję, mechanizmu, stałej rozmowy z ludźmi" - powiedział marszałek.

Czytaj też: Śląskie: Pięć projektów drogowych miast ze wsparciem 418 mln zł

Pomysł na stworzenia inicjatywy Śląskie 3.0 zrodził się przed dwoma laty. Przed rokiem powstało 28 projektów, stworzonych z udziałem ekspertów. W ostatnich miesiącach zostały one uzupełnione o 30 zgłoszeń samych mieszkańców. Zbierano je w kilkunastu miejscowościach, które odwiedził tzw. filmobus. Pomysły może też było przesyłać przez internet.

"Z tych wszystkich spotkań wynika, że absolutnie potrzebujemy wiedzy - edukacji wszystkich tych, którzy chcą tworzyć nasz region, chcąc w nim robić rzeczy zwykłe i niezwykłe. Jest potrzeba spotykania się z tymi, którzy mają tę wiedzę, już gdzieś wdrożyli w życie, żeby uczyć się od siebie nawzajem" - powiedział Saługa.

Jan Jakub Wygnański z pracowni badań i innowacji społecznych Stocznia, która wspierała śląski samorząd przy tworzeniu dokumentu podkreślił, że stanowi on swoistą mapę i instrumenty nawigacyjne, które mogą być przydatne w obliczu nowych wyzwań. Podkreślił, że jakość życia tworzy się przede wszystkim na poziomie miast i regionów.

Czytaj też: Śląskie: Miasta prześcigają się w pozyskiwaniu środków unijnych

"Woj. śląskie jest pierwszym, które zdecydowało się na tak ambitne przedsięwzięcie, by obywateli nie traktować jako problem, ale część rozwiązania. Myślę, że jest to proces, który jest innowacyjny, miejmy nadzieję modelowy, i to w czasach, w których generalnie raczej partyturę raczej pisze się dla obywateli niż pyta, jak miałaby wyglądać" - wskazał Wygnański.

Podkreślił, że Kierunek Śląskie 3.0 jest otwartym procesem, w którym powinny pojawiać się odpowiedzi na nowe wyzwania. Wygnański ocenił, że trudne zadanie czeka polityków, na których ostatecznie będzie spoczywała odpowiedzialność za realizację projektów. "To jest ten moment, kiedy politycy muszą się wykazać tym, że polityka nie polega tylko na spełnianiu życzeń, ale też na pewnym przywództwie i umiejętności dokonywania wyborów" - wskazał.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.