PARTNER PORTALU
  • BGK

Kino i galeria w ratuszu za 30 mln zł

  • AW/lodzkie.pl    9 lipca 2012 - 19:37
Kino i galeria w ratuszu za 30 mln zł

W Zduńskiej Woli wmurowany został akt erekcyjny pod odbudowę ratusza na pl. Wolności. Budowla dofinansowana z funduszy unijnych będzie gotowa w ciągu półtora roku.
Choć powstający w samym centrum miasta gmach jest nazywany ratuszem, to nie będzie pełnił takiej funkcji sensu stricto. Znajdą się tam m.in. kino, sala widowiskowa, galeria sztuki, centrum integracji i sala posiedzeń rady miasta.

Jednak budynek powstaje w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się ratusz rozebrany w 1940 r. decyzją zarządzających miastem okupantów. Nowy gmach będzie miał nowoczesny wygląd i wnętrza, ale swoimi gabarytami, proporcjami oraz rytmem elewacji będzie nawiązywał do przedwojennego budynku.

Oprócz budowy ratusza zagospodarowany zostanie teren wokół placu wraz z całym układem komunikacyjnym. Przebudowanych zostanie również sześć kamienic, a jedna rozebrana. Wszystkie budynki znajdują się w gminnej ewidencji zabytków Miasta Zduńska Wola i objęte są ewidencją konserwatora.

Cały projekt kosztuje blisko 30 mln zł, ale miasto otrzymało na rewitalizację centrum 12 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

- To przedsięwzięcie wspaniale wpisuje się w strategię rozwoju województwa łódzkiego - podkreślał marszałek Witold Stępień. - Ożywienie centrum miasta zmieni jego wizerunek, spowoduje, że mieszkańcy Zduńskiej Woli chętniej będą w niej zostawać na stałe.

Marszałek przypomniał, że miasto otrzymało w sumie z funduszy unijnych blisko 60 mln zł na inwestycje warte ponad 100 mln zł. - To świadczy o dynamicznym rozwoju tego ośrodka - dodał Witold Stępień. - A przypominam, że miasto wkrótce zostanie skomunikowane z aglomeracją łódzką dzięki drodze szybkiego ruchu S8 i kolei aglomeracyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • FUNDACJA AZP, 2012-07-10 08:58:44

    Na dolegliwości mięśniowo - szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006-2007 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo – szkieletowych. Ból kręgosłupa , w szczeg...ólności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne. A może by na to wyłożyć choć parę złotych by zapobiec PATOLOGII ? Szlachetne Zdrowie - ten się dowie kto go stracił ! proponuje samorządowi zwrócić się do Fundacji AZP to powiedzą wam jak możecie eten problem rozwiązać dla swoich wyborców.  rozwiń