PARTNER PORTALU
  • BGK

Kładą kamienne materace na sztucznej wyspie

  • GK    12 kwietnia 2013 - 09:38
Kładą kamienne materace na sztucznej wyspie

Sztuczna wyspa na Wiśle, na której wspiera się główna podpora nowego mostu w Toruniu, jest okładana kamiennymi materacami.
Ciężkie, kamienne materace mają chronić centralną podporę mostu, zlokalizowaną w nurcie rzeki, przed bezpośrednim oddziaływaniem wody. Będą też stanowić zabezpieczenie przed rozmyciem dna koryta rzeki.

Ciekawostką może być fakt, że układanie i podnoszenie gotowych materaców wykonuje się z pokładu barek, przy zaangażowaniu nurków i użyciu specjalistycznego sprzętu. Po ułożeniu wokół wyspy materace są obsypywane równomiernie metrową warstwą kamieni o nieregularnych kształtach.

Tymczasem na obiektach inżynierskich nowej przeprawy trwa zbrojenie i betonowanie płyt nośnych. Następnym etapem będzie wykonanie izolacji. Równolegle są montowane wpusty kanalizacji deszczowej. Z kolei na placu Daszyńskiego, w rejonie zakładów CPP Pacific, budowane są komory kanalizacji deszczowej.

Robotnicy kontynuują też roboty drogowe, rozbierając starą nawierzchnię i chodniki. Trwają również przygotowania do przepięcia magistrali wodociągowej. Operację wykonawca zaplanował na koniec tego miesiąca.

Na placu do scalania trwają przygotowania do montażu i transportu drugiego łuku. Cała operacja będzie realizowana w podobny sposób, jak to miało miejsce w przypadku pierwszego łuku. Najpierw jego dwie części zostaną przesunięte w miejsce, gdzie zostały wykonane baseny umożliwiające wpłynięcie pontonów. Potem stalowy olbrzym zostanie uniesiony na właściwą wysokość, umożliwiającą wykonanie połączenia.

Kolejnym krokiem będzie transport wodny i osadzenie łuku o masie 2,7 tys. ton na wezgłowiach. Realizacja tego zadania planowana jest na początek maja.

Trwają również prace na lewym brzegu. Obecnie przebudowywana jest ulica Rudacka. Na odcinku od Otłoczyńskiej do Kmicica ulica zyska zupełnie nowy charakter. Drogowcy wykonają podbudowę, ułożą nową nawierzchnię i kanalizację deszczową.

W tym rejonie zostały wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. Pętla autobusowa została przeniesiona w okolice skrzyżowania z ul. Kmicica, natomiast ruch kołowy odbywa się ul. Kmicica, Rypińską i Otłoczyńską.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.