PARTNER PORTALU
 • BGK

Kłopotek, inwestycje drogowe: gminy powinny móc budować węższe drogi

 • bad    24 sierpnia 2015 - 18:08
Kłopotek, inwestycje drogowe: gminy powinny móc budować węższe drogi
Eugeniusz Kłopotek proponuje zmianę parametrów technicznych dróg. Fot. kozlowo.pl

Nie zawsze konieczne jest budowanie drogi o szerokości 5 metrów. Wystarczy często 3,5 metra plus utwardzenie tłuczniem pobocza - uważa poseł PSL Eugeniusz Kłopotek.
Poseł PSL zwrócił się do ministra infrastruktury z interpelacją, w której proponuje zmianę parametrów technicznych dróg w ramach rządowego programu na lata 2016-2020.

- Podczas moich spotkań z wójtami podnoszony był postulat, by w „Programie rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2020”, będącego kontynuacją „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych”, odejść od obligatoryjnego wymogu szerokości drogi gminnej 5 m i obniżyć go do minimum 3,5 m – pisze poseł Kłopotek.

Zaoszczędzone środki na przebudowę dróg

W jego opinii ostateczna decyzja w tym zakresie, co do parametrów drogi, powinna należeć do jej zarządcy. Nie zawsze konieczne jest budowanie drogi o szerokości 5 m.  - Wystarczy często 3,5 m plus utwardzenie tłuczniem pobocza - uważa.

Eugeniusz Kłopotek dodaje, że obniżenie tego parametru pozwoliłoby zaoszczędzić środków i przeznaczyć je na kolejne przebudowy dróg.

Kończąc interpelację poseł pyta, czy resort byłby skłonny uwzględnić taki postulat samorządów gminnych w nowym programie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (10)

 • były radny, 2015-08-26 10:49:58

  wzrosły potrzeby dopuszczalnego nacisku, trwałości - a od ostrożnego mijania się korona z głowy nie spadnie brukarzowi ani maxowi, bo ich nie mają. Mają jak my wszyscy średnio 300 km dróg utwardzonych z których 200 km jest dziurawych i 500 km gruntowych, które wg prawa budowlanego NIE SĄ DROGAMI (c...odzienna prasówka codzień mnie oślepia)  rozwiń
 • Maciej, 2015-08-26 09:06:53

  Pan Kłopotek został skrytykowany, a moim zdaniem ma rację. Wyprowadziłem się z dużej aglomeracji na wieś i wiem co to znaczy walka o normalną drogę. Naprawdę można przemieszczać się po wąskiej drodze, a ludzie krzyczący o bezpieczeństwie niech zaproponują rozwiązanie z Katowic 30 km/h . ...  rozwiń
 • max, 2015-08-25 19:11:32

  to jest ewidentny dowód na ciemnogród chłopa. Ten zwany z durna od pokoleń. kłopotkiem, po prostu jest NIEDOROZWOJEM cywilizacyjnym!