PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłopoty Chińczyków do przewidzenia

  • PAP    24 maja 2011 - 10:19
Kłopoty Chińczyków do przewidzenia

Kłopoty chińskiego konsorcjum budującego autostradę A2 między Konotopą a Strykowem były do przewidzenia – uważają eksperci.
Wskazują oni, że Chińczycy budują poniżej kosztów, więc było wiadomo, że będą dopłacać do tej inwestycji. W ubiegłym tygodniu media poinformowały o sporze polskich podwykonawców z chińskim konsorcjum COVEC, które buduje dwa odcinki autostrady A2 między Konotopą a Strykowem. Podwykonawcy szacują, że COVEC jest im winny kilkadziesiąt milionów złotych.

Czytaj też: Trwają rozmowy ws. autostrady A2

Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa (OIDG) Wojciech Malusi przypomniał, że już w 2009 r., kiedy chińskie konsorcjum COVEC wygrało przetarg, zwracał uwagę na to, że zaproponowana przez nie cena jest nierealistyczna. „Teraz tylko mogę te słowa potwierdzić” – powiedział. Jego zdaniem problem Chińczyków z zapłaceniem podwykonawcom nie jest w tej sytuacji niczym dziwnym i był do przewidzenia.

Czytaj też: A2 jednak będzie gotowa na Euro 2012

„Jacy fachowcy pracują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, skoro uznali, że cena chińskiego konsorcjum może być niższa od kosztorysów GDDKiA oraz innych ofert, bo chińscy wykonawcy będą sprowadzać większość materiałów z Chin? Przecież to jest kpina. Każdy materiał, nawet darmowy, będzie wtedy droższy o koszty transportu. A czy Chińczycy zaproponowali jakąś nową technologię budowy dróg? Oczywiście, że nie. Jeżeli więc będą zaopatrywać się w tych samych źródłach co inni wykonawcy, pracować tym samym sprzętem, ten sprzęt będą również kupować w Europie, bo sprowadzanie z Chin jest drogie, jeżeli zatrudnienie na budowie Chińczyków jest droższe niż Polaków, bo budowanie bazy wykonawców też kosztuje, to na czym to konsorcjum chce zarobić? W jaki sposób może wybudować te odcinki o tyle taniej niż proponują inni?” – powiedział Malusi.

Czytaj też: Chińczycy na budowie trasy A2

Ekspert rynku transportowego Adrian Furgalski zauważył, że Chińczycy wchodzili na polski rynek, kiedy trwała już na nim wojna cenowa i zaniżanie kosztorysów nie było niczym nowym. „Zdziwienie budzi to, że wykonawca ma problem akurat z pieniędzmi. To jest konsorcjum, którego roczne przychody liczy się w miliardach dolarów. Spodziewałbym się raczej kłopotów z procedurami, z prawem, ale nie z płatnościami” – powiedział ekspert.

Furgalski zwrócił uwagę, że Chińczycy traktują budowę w Polsce prestiżowo, jako przepustkę do kontraktów w całej UE – dlatego byli gotowi zaproponować dużo niższe ceny. „Spodziewałbym się, że sprawa powinna się szybko wyjaśnić” – powiedział. Jego zdaniem, jeśli nie stanie się to w najbliższych dniach, to Ministerstwo Infrastruktury i GDDKiA powinny się zastanowić, czy nie rozwiązać kontraktu.

Wtedy – zdaniem eksperta – byłoby ryzyko około półrocznego poślizgu przy oddaniu inwestycji, natomiast jeśli problemy chińskich wykonawców by się przedłużały albo powtarzały, to ten termin jest wielką niewiadomą.×
KOMENTARZE (2)

  • Byly Koordynator OIUGZ, 2011-05-24 15:40:41

    Bo takie jest prawo Panie malusi, a Pan ani Pana Izba nie ruszyl palcem by zadzialac by zostaly ustanowione wlasciwe zapisy Gwarancji zaplaty - bo po co, to nie nasz problem slyszala Inicjatywa Ustawodawcza - nie tylko od Izby drogowcow, ale i ARchitektow, Inzynierow, RUsztowaniowcow itddddd. trudn...o tu wszystkie cytowac - bo jest ich kilkadzieisiat conajmniej. No jest efekt - ten o ktorym slyszymy !!! a o ilu sie nie slyszy ??? a jak skonczyla sie afera ...BAu, tez przy autostradzie... zobaczymy jak bedzie na stadionach.... itd. Ale POslowie preferuja dyscypline partyjna - jak za dobrych la PZPR - a nie4 dobro wyborcow. No i mamy zapisy prawne dajae WYBRANYM GRUPOM / wykonawcy i podwykonawcy - reprezentujacy ok. 12 % uczestniczacych w procesie budoalnym / PODWOJNE GWARANCJE z art. 649. 1 i 647.1 kc - o czym o zgroz sami nie wiedza bo nie korzystaja z tego przywileju !!!! No ale takie sobie sami tworzymy nieprawo !!!! Oby jakas przyszla opcja miala inna wizje!!! za trzydziesci pare lat, a moze sto !!!!  rozwiń
  • Horror Malusi, 2011-05-24 14:30:47

    Hej Malusi, ale Chinczycy nie kradna i ni daja lapowek. To chyba jest ten glowny, do przewidzenia, problem, prawda ?