PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłopoty na drogach i torach

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    9 września 2011 - 07:08
Kłopoty na drogach i torach

Trwają prace przy budowie 1440 km dróg i na 1930 km linii kolejowych. Zakończą się w latach 2012- 2014.
Większość umów na budowę dróg i autostrad finansowanych z budżetu UE została podpisywana w zeszłym roku. W tym roku były dzielone ostatnie kontrakty dotyczące realizacji tras ekspresowych i tych autostrad, których wcześniejsi wykonawcy zeszli z placu budowy – pisze „Rzeczpospolita”.

Z 27 odcinków dróg, które mają być gotowe na Euro 2012, jedynie pięć powstaje zgodnie z harmonogramem. Tak jest m.in. na budowie autostrady A2 ze Świecka do Nowego Tomyśla, którą buduje Autostrada Wielkopolska, trasie A1 z Nowych Marz do Torunia, za powstanie której odpowiedzialna jest firma Gdańsk Transport Company.

Opóźnienia nie ma również na jednym z odcinków autostrady między Łodzią a Warszawą. A budowa węzła Stryków (skrzyżowanie tras A1 i A2) jako jedyna wyprzedza założony harmonogram.

Wiele tras kluczowych z punktu widzenia zbliżających się mistrzostw Euro 2012 jest opóźnionych krytycznie, część już od początku tego roku.

Opóźnienie zakwalifikowane jako krytyczne już od początku tego roku występuje też na odcinku trasy A2 z Szarowa do Brzeska.

PKP Polskie Linie Kolejowe, spółka odpowiedzialna za budowę torów, ma odmienne problemy niż drogowcy. To brak finansowania i gotowych do realizacji projektów. Zgromadzenie niezbędnej dokumentacji trwa do dwóch lat.

PKP PLK planuje jeszcze ogłosić przetargi na modernizację i remont torów o wartości ok. 8,2 mld zł. Większość z nich pojawi się na rynku do końca tego roku. To m.in. zlecenia na modernizację torów z Poznania do Czempina, z Rembertowa do Tłuszcza czy z Kutna do Piły. Na przyszły rok zostanie jeszcze ogłoszenie przetargów na odcinki z Warszawy – Okęcia do Radomia.

W tym roku PKP PLK zapłaci podwykonawcom faktury warte ok. 4 mld zł – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.