PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłopoty z budową aquaparku w Bydgoszczy

  • InfoBydgoszcz.pl    2 listopada 2011 - 11:26
Kłopoty z budową aquaparku w Bydgoszczy

Miastoprojekt Wrocław został oficjalnie poinformowany o rezygnacji z dalszej współpracy przy realizacji Aquaparku Bygdoszcz-Myślęcinek.
Po wygaśnięciu umowy rozpocznie się proces wzajemnych uzgodnień i rozliczeń w ramach projektu inwestycji.

Informacja o rezygnacji ze współpracy dotarła do Miastoprojektu w ostatnim dniu umowy podpisanej przed trzema laty. Sygnuje ją Marcin Heymann, prezes spółki komunalnej Leśny Park Kultury i Wypoczynku, reprezentant miasta w inwestycji.

– LPWiK nie tłumaczy swojej decyzji – mówi prezes Miastoprojekt Wrocław Sławomir Kowalczyk. – Przyjmujemy zatem do wiadomości, że umowa wygasa i należy zaplanować proces wzajemnych uzgodnień i rozliczeń w ramach projektu inwestycji. To rozsądne wyjście dla obu partnerów. My zrobiliśmy wszystko, by inwestycja ruszyła, m.in. przygotowaliśmy nową, tańszą koncepcję, zgodną z wytycznymi prezydenta miasta, zapewniliśmy także finansowanie inwestycji. Projekt jednak stoi w miejscu i nic nie wskazuje na to, by miał ruszyć.

Nową koncepcję aquaparku Miastoprojekt po raz pierwszy ogłosił w lutym, podczas konferencji prasowej. Została przygotowana w odpowiedzi na zadeklarowane przez prezydenta Bydgoszczy potrzeby miasta i przewidywała korzyści w zakresie inwestycji, jej kosztów i warunków współpracy. Po ,,nowym otwarciu” od marca do maja odbyły się trzy narady robocze z udziałem partnerów.

Ostatecznie koncepcja przewidywała, że budowa będzie kosztować o 125 mln zł mniej niż w poprzedniej wersji. Projekt, oprócz atrakcji rekreacyjnych, zakładał też część rehabilitacyjną, umożliwiającą uzyskiwanie dodatkowych przychodów. Czekając na decyzje miasta przyszły realizator uzyskał nowe decyzje dla inwestycji – środowiskową i lokalizacyjną, przygotował wniosek o pozwolenie na budowę dla infrastruktury zewnętrznej oraz wykonał uwzględniającą nową koncepcję, dokumentację budowlaną i wykonawczą infrastruktury zewnętrznej.

– Wygaszenie umowy przez LPWiK było do przewidzenia – mówi Sławomir Kowalczyk. – Nic nie wskazywało na to, by realnie planował inwestycję. Na ostatniej sesji rady miasta nie było na ten temat ani słowa.

Zgodnie z warunkami umowy po jej wygaśnięciu Miastoprojekt zamierza wnioskować do LPKiW o zbycie swoich udziałów w spółce Aquapark Bydgoszcz – Myślęcinek w wysokości 2 mln 62 tys. zł. Na zapłacenie tej kwoty LPKiW ma czas do końca stycznia 2012 r.

Do tego czasu dotychczasowi partnerzy najprawdopodobniej dokonają rozliczeń prac i kosztów związanych z projektem i uregulują ustalone kwoty dla Miastoprojektu.

Sławomir Kowalczyk: – Po rozliczeniach miasto będzie mogło w dowolnym momencie rozpocząć samodzielnie inwestycję, mając do dyspozycji przygotowaną przez nas koncepcję i dokumentację projektową dla infrastruktury zewnętrznej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • BUŁka z Masłem, 2011-11-02 19:24:46

    Dowiedziałem się,że wszystko jest oficjalnie odwołane. Wszyscy zostali powiadomieni.Nie trzeba jeżdzić i tracić czas.Nie trzeba też prowadzić,zbędnych,telefonicznych rozmów.Jutro podczas spotkań dziennikarze dowiedzą się więcej.