PARTNER PORTALU
 • BGK

Kluby i kibice naciskają, samorządy budują i płacą

 • Piotr Toborek    13 listopada 2013 - 11:15
Kluby i kibice naciskają, samorządy budują i płacą

Mimo że stadiony przynoszą straty, budować je chcą niemal wszyscy, nawet ci, którzy niespecjalnie mają co na nich pokazywać.
Przykładem może być Lublin, w którym za 140 mln miasto buduje obiekt na 15,5 tys. widzów. Tymczasem w mieście od lat nie ma drużyny, która mogłaby przyciągnąć na stadion kibiców.

Piłkarski Motor gra w II lidze i nie zanosi się, żeby wywalczył awans. Stadion ma być tymczasem gotowy w 2014 roku, miasto, które wykupiło 76 proc. udziału w Spółce Motor Lublin robi co może, by wspomóc klub. W 2012 dołożyło do niego 1,5 mln zł, w tym tyle samo.

Tygodnik „Polityka" zaliczył stadion w Lublinie do grona najbardziej nietrafionych inwestycji realizowanych ze wsparciem funduszy unijnych.

Nowe stadiony powstały lub powstają jednak przede wszystkim tam, gdzie wymuszają to wyniki sportowe. Gdy piłkarski czy żużlowy klub awansuje do wyższej klasy rozgrywkowej. samorządowcy postawieni pod presją lobby sportowego zwykle mu ulegają i budują nowe stadiony.

A dzisiaj stadion to już nie tylko trybuny, szatnie i murawa. Obiekt musi spełniać wymagania licencyjne.

Im wyższa liga, tym wymagań więcej

W piłkarskiej I lidze kluby muszą mieć stadion, na którym jest minimum 2 tys. miejsc siedzących z czego 500 pod dachem oraz, co jest najbardziej kosztowne, sztuczne oświetlenie o minimalnej sile 1200 luksów.

W ekstraklasie trzeba dysponować obiektem na przynajmniej 4,5 tys. widzów, do tego oświetlenie na 1600 luksów, system identyfikacji kibiców i podgrzewana płyta oraz warunki do przeprowadzenia relacji TV.

Gminy inwestują miliony by sprostać tym wymaganiom.

- Moim zdaniem samorządowcy budują wielkie obiekty z powodu megalomanii - mówi Olaf Jarzemski prezes agencji marketingu sportowego Kiwisport. - Często burmistrzowi czy prezydentowi wydaje się, że jego miasto zasługuje na większy obiekt. Wszyscy mają mówić, że to on jako włodarz zbudował miastu stadion na kilkadziesiąt tysięcy. Owszem, są sytuacje wymagające, żeby były one większe, jak w przypadku naszych stadionów na Euro, ale patrzmy rozsądnie na całość. Poczucie samorządowców, że ich miasto jest wyjątkowe i musi mieć wielki obiekt jest przyczynkiem kłopotów przez następne lata.

Pomniki Euro 2012

Na Euro 2012 wybudowaliśmy stadiony w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie. Wszystkie są na razie deficytowe, ale Stadion Narodowy w szybkim tempie poprawia swoje wyniki finansowe. Plan minister Joanny Muchy, aby od 2015 r. Narodowy sam się finansował, wydaje się realny.Gorzej z pozostałą czwórką.

Według wieloletniego planu finansowego dla stadionowej spółki we Wrocławiu gmina miała dołożyć do jej działalności w 2013 roku ok. 20 mln zł. Właścicielem stadionu, którego budowa kosztowała 903 mln zł i była największą powojenną inwestycją we Wrocławiu, jest miasto. Obiektem zarządza miejska spółka Wrocław 2012.

Także grający na stadionie klub Śląsk prawie w połowie należy do miasta, do klubu miasto też dopłaca. Dzięki poczynionym oszczędnościom miejska dotacja w tym roku może być mniejsza od planowanych 20 mln o ok. 2-3 miliony. Pozostaje i tak ogromna kwota, którą trzeba dołożyć do obiektu.

Inny problem mają w Krakowie. Tam, choć stadion jest miejski, to potocznie nazywa się go stadionem Wisły. Od przyszłego roku piłkarze Wisły przenoszą się jednak do Myślenic - tam będą trenować. Oznacza to, że miasto będzie musiało samo utrzymywać stadion, a koszty są spore - szacuje się je na 7 mln rocznie. Wisła będzie wynajmować stadion tylko na mecze, co może przynieść miastu ok. 3 mln zł rocznie.

KOMENTARZE (4)

 • TLu, 2013-11-22 14:40:47

  Marnowanie publicznych pieniędzy to temat dla prokuratory. Ciekawe kiedy się tym zajmą, po czy przed przedawnieniem?
 • CKM56, 2013-11-18 15:06:39

  No proszę, a gdzie stadion nie jest piramidą PANA PREZYZYDENTA (ew. Pan). To są worki bez dna :(
 • stapajacyboso, 2013-11-18 14:57:36

  A pan(i) wojewoda zamknie ten owy stadion dla kibiców na słuszny wniosek pana(i) komendata policji. Amen.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: