PARTNER PORTALU
  • BGK

Kluczowe inwestycje kulturalne w 2013 r.

  • PAP    28 stycznia 2013 - 09:44

Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu - te inwestycje minister kultury Bogdan Zdrojewski wymienia jako kluczowe w 2013 roku.
Ministerstwo kultury przeznaczy w tym roku na inwestycje z dziedziny kultury ponad miliard złotych. Dla porównania - w 2012 roku wydano na ten cel ok. 800 mln złotych.

Minister zwraca uwagę, że w tej chwili w realizacji jest prawie 200 inwestycji w infrastrukturze kulturalnej i artystycznej.

- To mniej więcej dziesięć razy więcej niż osiem, dziewięć lat temu" - powiedział Zdrojewski. "Kiedyś bardzo przeszkadzała skłonność do niekończenia inwestycji. Przerywano prace w Arkadach Kubickiego czy centrum chopinowskim w Brochowie. Budowę rozpoczynano wedle zasady: "wbije się łopatę, a potem jakoś to będzie". Takich przypadków na szczęście już nie ma - zauważył Zdrojewski.

Czytaj też: 125 mln zł na siedzibę katowickiej orkiestry

Pytany o najistotniejszą w tym roku inwestycję, Zdrojewski wskazał kilka. "W tej chwili najważniejsze są trzy, prowadzone jednocześnie, budowy: siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach - przedsięwzięcie o dużej randze, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - to kluczowy projekt i powinien być w tym roku dokończony, a w przyszłym - otwarty, oraz Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu - tam trzeba pokonać przeszkody związane z wycofaniem się wykonawcy" - wyliczał minister.

Czytaj też:  Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku w 2014 r.

Problemy ma jednak nie tylko wrocławskie Narodowe Forum Muzyki. Prace na budowie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku przerwano, budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich są opóźnione. Optymalny czas oddania do użytku Muzeum II Wojny Światowej to rok 2015 - uważa Zdrojewski. Teatr Szekspirowski ma być oddany do użytku z rocznym opóźnieniem. Zwłoka w przypadku Muzeum Historii Żydów Polskich wynika z konieczności uzyskania dodatkowych pozwoleń na budowę antresoli wewnątrz gmachu. Prawdopodobnie otwarcie tej placówki odbędzie się kilka miesięcy później niż zakładano.

"Dla Muzeum Historii Żydów Polskich będzie to ważny rok, wszystko wskazuje na to, że zakończymy tę inwestycję w tym roku, ale to, czy otwarcie nastąpi w grudniu 2013, czy w pierwszym kwartale 2014 roku, zależy od tempa montowania i skali trudności wystawy stałej" - zastrzegł minister.

Najlepsza sytuacja inwestycyjna jest w sferze muzyki - buduje się nowe sale koncertowe, remontuje szkoły oraz instytucje muzyczne. "Świat muzyki i edukacji artystycznej - w tych dwóch grupach jest najwięcej beneficjentów. Jeżeli chodzi o świat muzyki - ani w okresie międzywojennym, ani po wojnie nie było tak wielu inwestycji, zwłaszcza tych nowych" - podkreślił Zdrojewski.

Inwestycje zakończone w roku ubiegłym - nie tylko muzyczne, to m.in. Opera i Filharmonii Podlaskiej - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, wnętrza Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Opolska, Teatr Stary w Lublinie, Teatr Witkacego w Zakopanem, Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku, Warszawskie Piwnice Staromiejskie, szkoły muzyczne w Białymstoku, Suwałkach i Częstochowie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.