PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolej na dworzec w Modlinie

  • PAP    17 lipca 2010 - 13:43
Kolej na dworzec w Modlinie

W przyszłym tygodniu zaczną się prace remontowe na dworcu w Modlinie - poinformował rzecznik PKP SA Michał Wrzosek. Dworzec ten ma obsługiwać podróżnych udających się do portu lotniczego w Modlinie, który ma być oddany do użytku w 2012 r.
Jak powiedział Wrzosek, budynek dworca jest w bardzo złym stanie i od trzech lat jest wyłączony z eksploatacji. Otwory okienne i drzwiowe budynku są zamurowane, schody przy wejściu są obrośnięte mchem, zniszczony jest dach i rynny. Mimo to na stacji zatrzymują się pociągi, a dziennie korzysta z niej ok. tysiąca podróżnych.

Kolejarze szacują, że z chwilą otwarcia portu lotniczego w Modlinie podróżnych korzystających z dworca będzie więcej. Dworzec jest położony kilka kilometrów od lotniska. W przyszłości jest planowane dobudowanie łącznika kolejowego tak, aby tory dochodziły pod terminal.

Lotnisko w Modlinie, jako wspomagające lotnisko im. Chopina w Warszawie, ma obsługiwać przewozy międzynarodowe na liniach krótkiego i średniego zasięgu oraz przewozy krajowe między portami regionalnymi. Przepustowość portu szacuje się na 1,85 mln pasażerów w latach 2010-2014 oraz 23 tys. operacji lotniczych rocznie.

- Wykonawca prac na dworcu w Modlinie jest już wybrany, a umowa podpisana. Prace powinny ruszyć w przyszłym tygodniu - powiedział Wrzosek. Remont, który wykona Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane, ma się zakończyć jesienią 2011 r. Koszt prac to ok. 3,7 mln zł.

Dworzec ma zyskać nową elewację, nowe drzwi i okna. W odnowionym budynku powstanie punkt obsługi pasażera i świetlica internetowa. Na piętrze ma zostać utworzony hostel z kilkoma pokojami dla turystów.

Obecnie trwa budowa łącznika kolejowego na lotnisko im. Chopina na warszawskim Okęciu. Według planów, do tego portu lotniczego będzie można dojechać pociągiem jesienią 2011 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.