PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolej od lat cierpi na braki finansowe

  • PAP/GK    4 marca 2012 - 10:24
Kolej od lat cierpi na braki finansowe

Pieniądze przekazywane na modernizację taboru są niewystarczające. W Polsce od 20 lat nie kupiono praktycznie żadnej nowej lokomotywy.
Tak powiedział po śląskiej katastrofie kolejowej prezes związku pracodawców Forum Transportu Szynowego Piotr Kazimierowski.

Czytaj też: Największa katastrofa kolejowa od lat

Przyznał jednocześnie, że jest jeszcze za wcześnie, by odpowiedzialne odpowiedzieć na pytanie, co mogło być przyczyną katastrofy kolejowej na Śląsku. Przypuszcza jednak, że być może jedną z pośrednich przyczyn katastrofy jest stan infrastruktury kolejowej.

„Kolej od wielu lat cierpi na braki finansowe. Pieniądze przekazywane na modernizację taboru są delikatnie mówiąc niewystarczające. W Polsce od 20 lat nie kupiono praktycznie żadnej nowej lokomotywy, w Niemczech kupiono ich ponad 1 tys., we Włoszech 500 lokomotyw ruchu pasażerskiego. Nie wspominając już o dziesiątkach milionów euro wydanych na infrastrukturę. Pociągi w Polsce jeżdżą często po torach remontowanych w czasach rządów Gierka. Jak dotąd żadna z opcji politycznych nie chciała zmierzyć się z tym problemem „ – powiedział.

Dodał: „Zapewne, gdyby w wypadku uczestniczył tabor nowszej generacji o większej wytrzymałości, skutki zdarzenia byłyby nieco mniejsze. Kolizja drogowa samochodu najnowszej generacji jest znacznie bezpieczniejsza dla pasażera, niż przykładowo maluchem. W Polsce wykorzystuje się tabor 30– i 40-letni. Wówczas te normy były zupełnie inne”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • gklewski , 2012-03-05 14:36:47

    W bantustanie wystarczy, że masz rower i hulajnogę i przemieścisz się za róg domu. Ten brak kontaktów pomiędzy nami ma zapewnić tysiącletnie rządy Nierobów i Złodziei w Polsce. Już nie mas co kraść, więc jawnie okrada się Polaków -podatki= haracz, akcyza=
  • TEOFIL, 2012-03-04 11:19:59

    WSZYSCY CIERPIA NA TO SAMO. MIEJMY NADZIEJE, ZE NADEJDZIE LEPSZY CZAS