PARTNER PORTALU
 • BGK

Kolej przestanie tracić pasażerów na przełomie lat 2015/16

 • pt    27 marca 2014 - 09:16
Kolej przestanie tracić pasażerów na przełomie lat 2015/16

Doceniam znaczenie sektora transportowego dla rozwoju kraju i dobrobytu Polaków. Będziemy działać, by ten sektor się sprawnie w Polsce rozwijał – mówił wiceminister Zbigniew Klepacki.
- Polskie przedsiębiorstwa kolejowe zaliczane są do najbardziej innowacyjnych podmiotów gospodarczych w kraju. Ideą rządu jest wspieranie i rozwój transportu kolejowego w Polsce. Celem jest wzmocnienie jego roli w zintegrowanym systemie transportowym kraju przez odwrócenie tendencji spadkowej udziału transportu kolejowego w przewozach pasażerskich i towarowych.Trend utraty pasażerów powinien zostać odwrócony na przełomie 2015 i 2016 r. - mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Klepacki podczas konferencji „Kolej a gospodarka”.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju dodał, że rozwój gospodarczy pociąga za sobą zwiększone zapotrzebowanie na usługi transportowe. Jest to uzasadnione nie tylko rosnącą liczbą powiązań gospodarczych między polskimi przedsiębiorstwami, ale również wzrostem wymiany handlowej z zagranicą.

Sprawny system transportowy ułatwia również prowadzenie działalności gospodarczej, zmniejsza koszty jej podejmowania oraz skraca czas przepływu osób i towarów.

Wzrost zapotrzebowania na usługi transportowe nie jest równomierny we wszystkich gałęziach transportu. W Polsce udział transportu kolejowego w przewozach towarowych wynosi około 12 proc., natomiast w przewozach pasażerskich około 35 proc. liczby przewiezionych pasażerów.

Najlepsze wyniki we wszystkich krajach UE osiąga transport drogowy - ponad 50 proc. udziału w rynku.   Klepacki przedstawił działania, które wpłyną pozytywnie na udział sektora kolejowego w rynku przewozów. Zaznaczył, że w 2013 r. spadły stawki za dostęp do infrastruktury oraz że prowadzony jest szeroki program modernizacyjny.

- Doceniam znaczenie sektora transportowego dla rozwoju kraju i dobrobytu Polaków. Będziemy działać, by ten sektor się sprawnie w Polsce rozwijał – podkreślił wiceminister.

Jak dodał, przewoźnicy kolejowi i zarządcy infrastruktury tworzą ogółem około 150 tys. miejsc pracy, a wraz z powiązanymi z nim dziedzinami branża może zatrudniać nawet ponad 250 tys. pracowników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • piotr3005, 2014-03-28 08:22:06

  ale wpierw polikwidują połączenia aby ludzi odzwyczaić od jeżdzenia pociągiem a polskibus się rozwijał bo połączenia ma tańsze i nie będzie się okradzionym jak się zaśnie. Kolej już dawno po równi pochyłej i tylko dyrektorzy marzą o wielkości i misji
 • w.potega@neostrada.pl, 2014-03-27 16:54:56

  O Polaków to martwił się Edward Gierek, a wcześniej Władysław Gomółka, z wiadomym skutkiem. Oby podobnie nie było w PKP, po wyprzedaniu działek Skarbu Państwa i wydaniu środków Unii Europejskiej. Transport kolejowy powinien być opłacalny. To wszystko.
 • Calineczka, 2014-03-27 14:39:29

  "Polskie przedsiębiorstwa kolejowe zaliczane są do najbardziej innowacyjnych podmiotów gospodarczych w kraju" - to ja nie chcę zobaczyć tych, które są mniej innowacyjne od tych trupów z PRL-u... Szczególnie Koleje Śląskie pokazały na co je stać. Mydlenie oczu albo kompletna nieznajomość te...matu.  rozwiń