PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolej straci unijne miliardy na remonty

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 lutego 2011 - 07:55
Kolej straci unijne miliardy na remonty

Z listy modernizacji linii kolejowych z unijnym dofinansowaniem wylecą remonty fragmentów torów z Warszawy do Radomia, Białegostoku, Terespola oraz Poznania.
Międzyresortowy zespół ds. kolejnictwa kierowany przez Michała Boniego, szefa doradców premiera, przyjął do realizacji najważniejsze projekty kolejowe dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w latach 2007-2013. Z listy wypadają co najmniej cztery duże inwestycje – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Do 2013 r. nie rozpoczną się prace na odcinku linii nr 8 z Warki do Radomia (wyremontowane zostaną jedynie tory ze stolicy do Warki) oraz na linii E75 na odcinku Tłuszcz – Sadowne Węgrowskie (zmodernizowane zostaną tory z Zelonki do Tłuszcza).

Nie będzie też remontu odcinków linii E20 Sochaczew – Swarzędz oraz Siedlce – Terespol. Wartość wycofanych projektów to ponad 4 mld zł.

Powód przesunięć? PKP PLK mogą nie zdążyć z inwestycjami, a wtedy Polsce groziłaby utrata dotacji. Na tym nie koniec cięć. Rząd odebrał im również 4,8 mld zł, które PKP PLK zaoszczędziły na przetargach rozstrzyganych poniżej kosztorysów w ubiegłym roku.

Kolejarzom uda się w pełni wykorzystać środki przeznaczone na modernizacje linii kolejowej z Warszawy do Gdańska, ze stolicy do Łodzi, z Wrocławia do Rawicza oraz z Sosnowca do Krakowa i dalej do Rzeszowa. Unijne projekty obejmują również budowę sieci telekomunikacyjnej GSM-R, dzięki której poprawi się łączność między załogami pociągów a dyspozytorami.

Wartość wszystkich modernizacji linii kolejowych w ramach unijnego programu wynosi 21,6 mld zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.