PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolej, turyści i dworce jak z marzeń

  • JL    7 października 2010 - 10:20
Kolej, turyści i dworce jak z marzeń

Samorząd kujawsko-pomorski prowadzi zaawansowane prace przygotowawcze związane z realizacją projektu turystycznej rewitalizacji linii kolejowej Toruń – Brodnica.
Efektem będzie nowy produkt turystyczny łączący kolejowe podróże w czasie z dogodnym dojazdem na Pojezierze Brodnickie i aktywizujący położone wzdłuż trasy gminy.

– Pierwszym etapem realizacji przedsięwzięcia jest budowa kolekcji unikatowego zabytkowego taboru, który woził będzie pasażerów na tej trasie. Zakupy rozpoczną się w tym roku, remonty wagonów i lokomotyw dokonywane będą w roku przyszłym – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Etap drugi zakłada odnowę dworców i innych zabudowań stacyjnych oraz zaadaptowanie ich do nowej roli centrów hotelowo-gastronomiczno-handlowo-muzealnych. Na zlecenie urzędu marszałkowskiego koncepcję architektoniczną pierwszych sześciu takich obiektów – dwóch w Kowalewie Pomorskim, dwóch w Golubiu-Dobrzyniu i po jednym w Kawkach i Wrockach – przygotowało toruńskie biuro architektoniczne Abakus.

Oprócz dworców założenia adaptacyjne obejmują także budynki wieży wodnej i stacji pomp w Kowalewie oraz nastawni kolejowej w Golubiu-Dobrzyniu. W tym pierwszym powstanie kawiarnia lub mała restauracja, w drugim punkt informacji turystycznej, galeria oraz sklep i restauracja.

Interesująco zapowiada się adaptacja dworca we Wrockach, gdzie zaplanowano ekspozycję historycznej techniki kolejowej, złożoną z prawdziwych, działających urządzeń oraz ich modeli. Ekspozycja ta będzie częścią przyszłego muzeum kolejnictwa w Toruniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Adrew, 2010-10-15 16:10:34

    piękny projekt, oby się udało