PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleją na lotnisko w Świdniku

  • PAP    8 września 2011 - 15:28
Koleją na lotnisko w Świdniku

Spółka PKP PLK podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Automatyki i Telekomunikacji w Lublinie na budowę ponad 2 km torów kolejowych ze stacji Świdnik k. Lublina do terminala powstającego lotniska.
Inwestycja będzie kosztowała przeszło 2 mln zł. Umowa dotyczy opracowania dokumentacji projektowej oraz budowy torów i urządzeń sterowania ruchem – poinformowała w czwartek rzeczniczka oddziału PLK w Lublinie Małgorzata Kwiatkowska.

Czytaj też: Będzie droga do lotniska w Świdniku

Termin zakończenia prac związanych z ułożeniem nowego toru wyznaczono na wrzesień przyszłego roku. Koszty w 85 proc. mają być sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Trwa już modernizacja przystanku kolejowego Lublin-Północ oraz stacji w Świdniku – potrzebnych do uruchomienia połączenia z portem lotniczym. Na obu stacjach będą przebudowane perony i przejścia podziemne, powstaną usprawnienia dla niepełnosprawnych.

Nowy kształt uzyskają układy torów, będą też nowe urządzenia do sterowania ruchem pociągów. Na ten cel przeznaczono 15,5 mln zł.

Czytaj też: Unieważniono przetarg na terminal w Świdniku

Port lotniczy w Świdniku ma być gotowy do końca przyszłego roku. Do jego terminala mają wjeżdżać szynobusy. Kolej zapowiada, że podróż pociągiem z Lublina na lotnisko będzie trwała kilkanaście minut krócej niż samochodem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.