PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Małopolskie ruszą już w grudniu

  • pt    8 listopada 2014 - 10:44
Koleje Małopolskie ruszą już w grudniu

Za niewiele ponad miesiąc zacznie działać nowa spółka - Koleje Małopolskie. Na początek będzie obsługiwała jedno połączenie - z Krakowa do Wieliczki.
Pierwsze pociągi pod szyldem spółki wyjadą na tory 14 grudnia. Będą to zupełnie nowe, komfortowe szynobusy zakupione przez władze województwa.
Władze województwa liczą, że nie zabraknie chętnych do korzystania z pociągów, zachęcać mają do tego ceny biletów - niewiele ponad 3 złote, odjazdy co pół godziny i czas podróży - około 15 minut.

 Czytaj:Nowe połączenie Kielc z Warszawą w 2017

Koleje Małopolskie to jednoosobowa spółka województwa małopolskiego powołana 1 stycznia tego roku. Zatrudnienie znajdzie w niej kilkaset osób.

Kolejne przewidywane połączenia - to relacje: Tarnów - Kraków - Trzebinia, a docelowo Tarnów - Kraków - Trzebinia - Oświęcim, oraz Skawina - Kraków - Miechów lub Podbory Skawińskie - Kraków - Sędziszów. Wybór tej ostatniej trasy będzie zależał od tego, czy powstanie łącznik kolejowy na krakowskich Krzemionkach.

Czytaj też:  Pesa i Newag chcą dostarczyć pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Spółka początkowo ma dysponować 14 pociągami. Do końca 2015 r. tabor Kolei Małopolskich powinien liczyć 30 pociągów, a docelowo 50 - tyle według szacunków spółka będzie potrzebowała do wykonywania wszystkich połączeń.

Województwo od 2004 roku jest zobowiązane do organizowania kolejowych przewozów pasażerskich w regionie, na które co roku przeznacza znaczące środki ze swojego budżetu. W tym roku przeznaczono na ten cel 75,5 mln zł.

Po rozpoczęciu świadczenia usług przewozowych przez nową, samorządową spółkę, dotacja ta będzie dzielona między Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne.


Koleje Małopolskie to szósta w Polsce spółka powołana przez samorząd województwa do świadczenia przewozów kolejowych. Swoje spółki mają już województwa: mazowieckie, dolnośląskie, wielkopolskie, pomorskie, śląskie, a w kilku innych trwają prace nad ich powołaniem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.