Koleje Małopolskie ruszą już w grudniu

Za niewiele ponad miesiąc zacznie działać nowa spółka - Koleje Małopolskie. Na początek będzie obsługiwała jedno połączenie - z Krakowa do Wieliczki.
Koleje Małopolskie ruszą już w grudniu

Pierwsze pociągi pod szyldem spółki wyjadą na tory 14 grudnia. Będą to zupełnie nowe, komfortowe szynobusy zakupione przez władze województwa.
Władze województwa liczą, że nie zabraknie chętnych do korzystania z pociągów, zachęcać mają do tego ceny biletów - niewiele ponad 3 złote, odjazdy co pół godziny i czas podróży - około 15 minut.

 Czytaj:Nowe połączenie Kielc z Warszawą w 2017

Koleje Małopolskie to jednoosobowa spółka województwa małopolskiego powołana 1 stycznia tego roku. Zatrudnienie znajdzie w niej kilkaset osób.

Kolejne przewidywane połączenia - to relacje: Tarnów - Kraków - Trzebinia, a docelowo Tarnów - Kraków - Trzebinia - Oświęcim, oraz Skawina - Kraków - Miechów lub Podbory Skawińskie - Kraków - Sędziszów. Wybór tej ostatniej trasy będzie zależał od tego, czy powstanie łącznik kolejowy na krakowskich Krzemionkach.

Czytaj też:  Pesa i Newag chcą dostarczyć pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Spółka początkowo ma dysponować 14 pociągami. Do końca 2015 r. tabor Kolei Małopolskich powinien liczyć 30 pociągów, a docelowo 50 - tyle według szacunków spółka będzie potrzebowała do wykonywania wszystkich połączeń.

Województwo od 2004 roku jest zobowiązane do organizowania kolejowych przewozów pasażerskich w regionie, na które co roku przeznacza znaczące środki ze swojego budżetu. W tym roku przeznaczono na ten cel 75,5 mln zł.

Po rozpoczęciu świadczenia usług przewozowych przez nową, samorządową spółkę, dotacja ta będzie dzielona między Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne.


Koleje Małopolskie to szósta w Polsce spółka powołana przez samorząd województwa do świadczenia przewozów kolejowych. Swoje spółki mają już województwa: mazowieckie, dolnośląskie, wielkopolskie, pomorskie, śląskie, a w kilku innych trwają prace nad ich powołaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE