PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje: Województwa muszą szybko zwiększyć efektywność spółek

  • MN    26 kwietnia 2016 - 16:46
Koleje: Województwa muszą szybko zwiększyć efektywność spółek

Dalsze inwestowanie w wojewódzkie przewozy kolejowe może odbić się czkawką? (fot. przewozyregionalne.pl)

Rozwój wojewódzkich przewoźników kolejowych w Polsce to dobra rzecz? Niekoniecznie. Jak wynika z najnowszego raportu Fitch Ratings, dalszy rozwój kolei może prowadzić do znaczącego zwiększenia wydatków majątkowych i wzrostu wydatków operacyjnych samorządów województw. Innymi słowy, kolej wymaga ciągłego dotowania.
Zapotrzebowanie na wysokiej jakości usługi transportowe wciąż rośnie. Województwa zaczęły wychodzić naprzeciw tym potrzebom i zaczęły tworzyć własnych przewoźników kolejowych.

Jak zauważa agencja ratingowa Fitch Ratings, dalszy rozwój własnych przewoźników kolejowych stawia województwa przed nowym problemem. Konieczne jest bowiem szybkie zwiększenie efektywności spółek kolejowych i ścisłe kontrolowanie ich przychodów i kosztów.

Świadczenie usług kolejowych wymaga stałego dotowania, ponieważ działalność ta przynosi straty. Agencja jako przykład podaje spółkę Przewozy Regionalne, która obsługuje rynek w ostatniej dekadzie, ale boryka się także z problemami finansowymi. W 2015 roku z tego powodu rozpoczął się proces restrukturyzacji spółki.

Czytaj też: Straż Ochrony Kolei od 2017 r. pod nadzorem MSWiA

Dodatkowo, rozwój przewoźników kolejowych oznacza powiększające się wydatki dla województw. Wydatki bieżące na kolej rosną już od pięciu lat, a co więcej, wydatki majątkowe w nadchodzących latach będą jeszcze większe. W ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 szykują się duże dotacje na infrastrukturę, tabor kolejowy i inne obiekty, z czego województwa na pewno skorzystają. Agencja ostrzega, że przy finansowaniu kolei potrzebny jest też kompleksowy plan działania.

Pełen raport na temat wojewódzkich spółek kolejowych dostępny jest na stronie  www.fitchratings.com.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.