PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejna blokada drogi nr 8 w Suwałkach

  • PAP    28 maja 2013 - 13:27
Kolejna blokada drogi nr 8 w Suwałkach

Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk zapowiedział we wtorek, że 20 czerwca zablokuje drogę krajową nr 8 w Suwałkach w proteście przeciwko opóźnianiu budowy obwodnicy miasta.
Blokada ma potrwać 4 godziny. Jak poinformował podczas konferencji prasowej przewodniczący komitetu Stanisław Kulikowski, blokada będzie zorganizowana przy wyjeździe z Suwałk w stronę granicy litewskiej w Budzisku, co ma utrudnić zorganizowanie objazdów dla kierowców tirów.

„Rozumiemy, że ci ludzie pracują, ale inaczej nie zwrócimy uwagi na nasz problem" - powiedział Kulikowski.

Pierwszy protest w listopadzie 2012 roku był marszem milczenia po drodze krajowej nr 8; przy okazji drugiego zorganizowano koncert muzyczny, by mieszkańcy Suwałk nie nudzili się przez 4 godziny. Jak zapowiedział we wtorek Kulikowski, trzecia blokada będzie miała charakter pikniku sportowego. Rozpocznie się 20 czerwca o godz. 12-tej.

Do uczestnictwa w blokadzie zachęcał mistrz olimpijski w skokach narciarskich z Sapporo Wojciech Fortuna, który mieszka na Suwalszczyźnie.

„Planujemy zawody młodzieżowe, narciarskie, biegowe, piłkarskie, dlatego chcę, żebyście przyszli na blokadę, bo ta droga musi powstać dla naszego bezpieczeństwa" - powiedział dziennikarzom Fortuna.

Minister transportu Sławomir Nowak na początku kwietnia tego roku mówił w Sejmie o tym, że obwodnica Suwałk jest planowana do realizacji; o konieczności jej budowy wspomniał także prezydent Bronisław Komorowski, który niedawno odwiedził Suwałki.

Zdaniem Kulikowskiego z rządu dochodzą jednak do Suwałk „złe wieści" w sprawie realizacji tej inwestycji. „Dlatego na razie nie zaprzestajemy organizowania blokad, póki nie będzie pewne, że ta droga powstanie" - powiedział.

Suwalczanie chcą jak najszybszej budowy obwodnicy miasta, przez które - jak wyliczyły władze miasta na podstawie natężenia ruchu - codziennie przejeżdża ok. 7 tys. ciężkich pojazdów. Droga krajowa przebiega przez centrum miasta, które często jest blokowane przez ciężarówki; utrudnia to życie mieszkańcom.

Budowa obwodnicy Suwałk miała być rozpoczęta w 2015 roku, ale pod koniec ubiegłego roku do władz miasta dotarła informacja, że termin ten będzie przesunięty. Dlatego komitet rozpoczął organizacje blokad, by zwrócić uwagę Polsce na problem mieszkańców Suwałk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.