Kolejna edycja drogowej inicjatywy w kujawsko-pomorskim

Realizacja czwartej edycji Drogowej Inicjatywy Samorządowej rozpoczęła się w regionie kujawsko-pomorskim. Dzięki współpracy samorządów lokalnych z władzami województwa przy drogach niższej rangi powstaną chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe oraz kolejne rondo.
Kolejna edycja drogowej inicjatywy w kujawsko-pomorskim

"Drogowa Inicjatywa Samorządowa (DIS) to sposób na to, by na drogach wojewódzkich powstawała tak potrzebna lokalnym społecznościom towarzysząca infrastruktura drogowa. Każdy nowy kilometr chodnika i ścieżki rowerowej poprawia bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

DIS jest wspólnym przedsięwzięciem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz władz lokalnych gmin i powiatów. Samorządy wspólnie gwarantują fundusze niezbędne do poprawy bezpieczeństwa przy drogach wojewódzkich.

"Samorząd województwa zapewnia 40 procent niezbędnych środków. Resztę finansują gminy lub powiaty, a za realizację programu odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy" - dodał marszałek.

W ramach tegorocznej edycji programu na wspólne inwestycje drogowe zdecydowało się dziesięć gmin. W poprzednich latach inwestowano głównie w chodniki, w tym roku zakres planowanych inwestycji jest bardziej zróżnicowany.

Na terenie gminy Świecie nad Wisłą, w Sulnowie skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 239 z drogą powiatową w kierunku Ernestowa zostanie przebudowane na rondo. Dobudowana zostanie również kolejna zatoka autobusowa i fragment ścieżki rowerowej.

Projekt budowy ponad dwukilometrowej ścieżki rowerowej z Okonina do Mełna wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 533 wojewódzcy drogowcy zrealizują razem z gminą Gruta (powiat grudziądzki). Ciąg pieszo-rowerowy powstanie również pomiędzy Gniewkowem i Lipiem (powiat inowrocławski), gdzie inwestycję współfinansuje gmina Gniewkowo.

Oprócz budowy ciągów pieszo-rowerowych powstaną także zatoki autobusowe w Mochlu przy drodze wojewódzkiej nr 244 (powiat bydgoski) i Piecewie przy drodze wojewódzkiej nr 543 (powiat brodnicki). W tej ostatniej miejscowości oraz w Grzybnie przy drodze wojewódzkiej nr 543 (powiat brodnicki) wraz z chodnikami ułożona zostanie także kanalizacja deszczowa.

Na Drogową Inicjatywę Samorządową zagwarantowano w tym roku ponad 6,1 mln złotych. Rozpoczęły się już przetargi na poszczególne zadania, a wszystkie prace zakończą się jesienią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE