PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejna edycja drogowej inicjatywy w kujawsko-pomorskim

  • PAP    21 czerwca 2013 - 13:29
Kolejna edycja drogowej inicjatywy w kujawsko-pomorskim

Realizacja czwartej edycji Drogowej Inicjatywy Samorządowej rozpoczęła się w regionie kujawsko-pomorskim. Dzięki współpracy samorządów lokalnych z władzami województwa przy drogach niższej rangi powstaną chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe oraz kolejne rondo.
"Drogowa Inicjatywa Samorządowa (DIS) to sposób na to, by na drogach wojewódzkich powstawała tak potrzebna lokalnym społecznościom towarzysząca infrastruktura drogowa. Każdy nowy kilometr chodnika i ścieżki rowerowej poprawia bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

DIS jest wspólnym przedsięwzięciem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz władz lokalnych gmin i powiatów. Samorządy wspólnie gwarantują fundusze niezbędne do poprawy bezpieczeństwa przy drogach wojewódzkich.

"Samorząd województwa zapewnia 40 procent niezbędnych środków. Resztę finansują gminy lub powiaty, a za realizację programu odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy" - dodał marszałek.

W ramach tegorocznej edycji programu na wspólne inwestycje drogowe zdecydowało się dziesięć gmin. W poprzednich latach inwestowano głównie w chodniki, w tym roku zakres planowanych inwestycji jest bardziej zróżnicowany.

Na terenie gminy Świecie nad Wisłą, w Sulnowie skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 239 z drogą powiatową w kierunku Ernestowa zostanie przebudowane na rondo. Dobudowana zostanie również kolejna zatoka autobusowa i fragment ścieżki rowerowej.

Projekt budowy ponad dwukilometrowej ścieżki rowerowej z Okonina do Mełna wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 533 wojewódzcy drogowcy zrealizują razem z gminą Gruta (powiat grudziądzki). Ciąg pieszo-rowerowy powstanie również pomiędzy Gniewkowem i Lipiem (powiat inowrocławski), gdzie inwestycję współfinansuje gmina Gniewkowo.

Oprócz budowy ciągów pieszo-rowerowych powstaną także zatoki autobusowe w Mochlu przy drodze wojewódzkiej nr 244 (powiat bydgoski) i Piecewie przy drodze wojewódzkiej nr 543 (powiat brodnicki). W tej ostatniej miejscowości oraz w Grzybnie przy drodze wojewódzkiej nr 543 (powiat brodnicki) wraz z chodnikami ułożona zostanie także kanalizacja deszczowa.

Na Drogową Inicjatywę Samorządową zagwarantowano w tym roku ponad 6,1 mln złotych. Rozpoczęły się już przetargi na poszczególne zadania, a wszystkie prace zakończą się jesienią.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.