PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejna łódzka fabryka uratowana od rozbiórki

  • bad    11 sierpnia 2015 - 20:17
Kolejna łódzka fabryka uratowana od rozbiórki
W fabryce przy ul. Pomorskiej 77 ulokuje się m.in. apteka i biura. Fot. mat. prasowe.

Jeszcze w 2013 roku stara fabryka przy ul. Pomorskiej 77 była w fatalnym stanie i nadawała się do rozbiórki. Znalazł się jednak prywatny inwestor, który postanowił zrewitalizować ten obiekt.
Kompleksowy remont 4-kondygnacyjnego budynku potrwa do końca sierpnia. Zewnętrzna elewacja zachowała dawny fabryczny charakter. Wiele elementów historycznych wraz ze zbiornikiem wodnym udało się zachować. Nowy właściciel na parterze umieści aptekę, a wyższe kondygnacje przeznaczy pod wynajem na biura dla łódzkich firm.

Fabrykę rewitalizował prywatny inwestor

Miejski konserwator zabytków Kamila Kwiecińska-Trzewikowska dodała, że w tym miejscu od 1902 roku zaczęła swoją działalność przędzalnia wełny pod nazwą Trykocin i Spółka. Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana i powstał tam oddział zgrzeblarni ZPW „Lodex". W okresie transformacji systemowej zakład upadł.

Dwa lata temu znalazł się prężny i energiczny inwestor, który postanowił tchnąć w stare mury nowe życie. Zmodernizowany jest kolejnym przykładem udanej rewitalizacji, prowadzonej przez prywatnego inwestora oraz dobrej współpracy z konserwatorem zabytków.

Łódź realizuje wielki projekt rewitalizacyjny

Jak podkreśla Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi rewitalizacja dla miasta jest priorytetem. Największym więc wyzwaniem dla miasta jest mnóstwo pofabrycznych przedsięwzięć, które dzisiaj zagospodarowane są przede wszystkim przez inwestorów prywatnych, ale również przez miasto.

- Są duże pieniądze, ponad 1 miliard złotych, ale też gigantyczny teren, który chcielibyśmy objąć, bo mówimy o niemal 1400 ha - wyjaśnia Marek Cieślak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.