PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejna umowa na modernizację Elektrowni Turów

  • PAP    11 grudnia 2015 - 22:24
Kolejna umowa na modernizację Elektrowni Turów
Elektrownia Turów w Bogatyni (fot. Danuta B./fotopolska.eu/CC BY-SA 3.0)

Ponad 150 mln zł będzie kosztować modernizacja turbin w trzech blokach Elektrowni Turów w Bogatyni (Dolnośląskie). Umowę na realizację inwestycji podpisały PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Alstom Power.
Kontrakt przewiduje modernizację turbin w blokach 1-3 Elektorowi Turów. W jego ramach m.in. mają zostać wymienione moduły wewnętrzne turbin.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie prasowym prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Marek Woszczyk, dzięki modernizacji dolnośląska siłownia będzie przystosowana do sukcesywnie zaostrzanych norm środowiskowych. „Sprawne i terminowe przeprowadzenie zaplanowanych prac modernizacyjnych w Elektrowni Turów umożliwi pełne wykorzystanie zasobów węgla brunatnego z turoszowskiej kopalni, zapewniając tym samym stabilne miejsca pracy w całym kompleksie energetycznym” - powiedział Woszczyk.

Pod koniec listopada PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała umowę o wartości ponad 417 mln zł na modernizację kotłów w blokach 1-3 Elektrowni Turów.

Spółka poinformował także, że prowadzone są postępowania przetargowe na modernizację systemów sterowania i nadzoru wraz z układami elektrycznymi oraz modernizację generatorów. Na początku przyszłego roku planowane jest także rozstrzygnięcie przetargów na modernizację elektrofiltrów i chłodni kominowych. Podpisanie wszystkich kontraktów planowane jest do końca pierwszego kwartału 2016 r.

W Elektrowni Turów modernizowane są również bloki 4-6, w których powstają instalacje odsiarczania spalin. Wartość tego projektu to ponad 500 mln zł. Dzięki tej inwestycji siłownia kilkukrotnie zmniejszy emisje tlenków siarki, a także - dzięki zastosowaniu technologii mokrego odsiarczania - zmniejszy emisje pyłu do atmosfery.

W siłowni prowadzona jest również budowa nowego bloku energetycznego o mocy 450 MW, zasilanego węglem brunatnym. Wartość tej inwestycji to ponad 3,25 mld zł. „Obecnie Grupa jest na etapie negocjowania z wykonawcą warunków rozszerzenia zakresu zaplanowanych prac o prace związane z dostosowaniem bloku do stopniowo zaostrzanych norm środowiskowych. Trwają uzgodnienia dotyczące szczegółów rozwiązań technicznych w tym zakresie” - podała w środę w komunikacie PGE Polska Grupa Energetyczna.

Elektrownia Turów jest położona na styku granic Polski, Czech i Niemiec. Głównym paliwem wykorzystywanym przez siłownię jest węgiel brunatny. Elektrownia produkuje około 7 proc. energii elektrycznej w kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.