PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne fragmenty A4 i S8 wkrótce gotowe

  • Newseria.pl    21 lipca 2014 - 12:06
Kolejne fragmenty A4 i S8 wkrótce gotowe

Jeszcze w tym roku kierowcy dojadą autostradą z Rzeszowa do Niemiec. Już w ponad trzech czwartych gotowy jest brakujący fragment autostrady z Tarnowa do Dębicy. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma też w planach połączenie siecią dróg ekspresowych i autostrad miast portowych – Trójmiasta, Szczecina i Świnoujścia – z południem kraju i Ukrainą.
Jak wylicza Jan Krynicki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, brakujący niemal 35-kilometrowy fragment autostrady A4 na pewno zostanie otwarty w tym roku. Pierwsze samochody mają przejechać tamtędy w październiku. Nie będzie to jeszcze całość połączenia między wschodnią i zachodnią granicą, bo fragment Rzeszów Wschód – Jarosław ma być otwarty dopiero w 2016 r.

Mamy także drogę ekspresową S8, którą łączymy Wrocław z autostradą A1. Przewidywany termin oddania wszystkich odcinków tej trasy, aż do autostrady zaplanowano na koniec tego roku i początku przyszłego. Co za tym idzie, jeszcze w tym roku będziemy mogli oddać kolejne kilometry do użytkowania kierowcom – zapowiada Jan Krynicki.

Dodaje, że priorytetem GDDKiA w obecnej perspektywie budżetowej UE będzie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przede wszystkim rozbudowa sieci dróg ekspresowych. Trasy takie jak tak mają pozwolą ominąć miasta oraz połączą już w dużej mierze istniejącą sieć autostrad.

Po ukończeniu autostrady A4 do wybudowania pozostanie tylko trasa A1, łącząca Trójmiasto, Łódź, Górny Śląsk i południową granicę kraju. Ogłoszono już przetargi na brakujące odcinki Stryków – Tuszyn (po zerwaniu kontraktu w styczniu przez firmą Polimex-Mostostal) oraz Pyrzowice – Częstochowa. Planowany termin oddania to odpowiednio 2016 i 2017 r.

Nawet po zakończeniu budowy tych dwóch fragmentów pozostanie jeszcze około 60-kilometrowa luka na odcinku od Piotrkowa Trybunalskiego do Częstochowy. Jak podkreśla Krynicki, na tym odcinku kierowcy mogą jechać dwupasmową drogą krajową numer 1 (tzw. gierkówką). Oznacza to, że za trzy lata kierowcy z Trójmiasta będą mogli niemal całą drogę na południe kraju oraz na Ukrainę przejechać szybkimi trasami.

‒ Mamy jeszcze zachodnie porty. Obecnie są one połączone drogami szybkiego ruchu i autostradą A2, a w przetargach są kolejne odcinki drogi ekspresowej S3, które połączą Szczecin z autostradą A4. Co za tym idzie, w ciągu najbliższych lat Ukraina będzie połączona autostradą A4 i drogą ekspresową S3 z portami Szczecin-Świnoujście – zapowiada Krynicki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Polski Kierowca, 2014-07-27 21:40:22

    Najważniejsze drogi do budowy w Polsce na które na razie nie w planach wg informacji na stronie GDDKiA. Powinno się zbudować cała S7 od Gdańska do Chyżnego zaczynając od okolic Krakowa i Warszawy. S61 od Ostrowi Mazowieckiej do Suwałk. dokończyć cała S69 wraz z jej brakującym fragmentem. S12... przynajmniej na odcinku Piotrów Trybunalski-Puławy dokończyć S3 od Świnoujścia aż do Lubawki. S1 od Pyrzowic do Bielska Białej. Obwodnice Kępna Piły oraz Szczecinka na S11 Obwodnice Wałcza Piły na S10. A2 Warszawa Mińsk Mazowiecki S17 w Warszawie. Wybudować następnie resztę brakujących dróg ekspresowych w tym najpierw dokończyć A2 S12 oraz S17 do wschodniej granicy. GDDKiA powinna także zaplanować w późniejszej przyszłości ale już teraz zarezerwować teren w miejscowych planach zagospodarowania pod S16 Grudziądz-Ełk. Przedłużenie S5 od Wrocławia do Świdnicy okolic Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Przedłużenie S8 od Wrocławia do Kłodzka na razie a jeszcze później Boboszowa. Zaplanować także S52 Bielsko Biała-Kraków. Wydaję się także konieczne Zaplanowanie trasy S74 z początkiem na węźle Róża i dalej przez węzeł Łódź Południe przez południowe obszary Tomaszowa Mazowieckiego w okolice Opoczna i dalej Paradyża.  rozwiń
  • kamil, 2014-07-21 14:11:30

    do Świnoujścia prowadzi droga 1 jezdniowa, a prawdziwa ekspresówka (czyli rozdzielone 2 jezdnie) kończy się za Miękowem gdzie przez zwężenie zawsze w weekendy tworzą się ogromne korki