PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne inwestycje na lotnisku w Pyrzowicach

  • PAP    29 kwietnia 2011 - 15:07
Kolejne inwestycje na lotnisku w Pyrzowicach

W maju rozpocznie się budowa nowej płyty postojowej oraz dróg kołowania samolotów w porcie lotniczym Katowice w Pyrzowicach.
 W piątek port poinformował o zawarciu umowy z inżynierem kontraktu, którym będzie warszawska firma ILF Consulting Engineers Polska.

Czytaj też: Kolejne inwestycje na lotnisku w Pyrzowicach

Wyłonienie przez inwestora podmiotu, będącego inżynierem kontraktu, to warunek prawa budowlanego przy dużych inwestycjach. Takim przedsięwzięciem jest wart 81 mln zł projekt, realizowany w Pyrzowicach.

Czytaj też: Katowice rozwijają bazę obsługi samolotów

Wykonawcą zaplanowanej na dwa lata inwestycji będzie polski oddział niemieckiej firmy Max Boegl. Jak poinformował w piątek Piotr Adamczyk z działu marketingu podkatowickiego lotniska, wybrana na inżyniera kontraktu firma będzie pełniła swoje obowiązki przy rozbudowie płyty postojowej i modernizacji dróg kołowania, a w dalszej perspektywie także przy budowie nowej drogi startowej oraz przekształceniu istniejącej w drogę kołowania.

Jak informowały wcześniej władze lotniska, do końca 2011 r. mają być wydane wszystkie niezbędne decyzje administracyjne związane z budową nowego pasa startowego. Niedawno została wydana tzw. decyzja środowiskowa, umożliwiająca dalsze działania.

Ich zwieńczeniem będzie zawarcie umowy na dofinansowanie inwestycji z unijnych środków kwotą ok. 170 mln zł. W przyszłym roku ma być ogłoszony przetarg na wykonawcę nowego pasa. Inwestycje – nowy pas i płyty postojowe – pochłoną ponad 330 mln zł z całego, wartego ponad 500 mln zł, programu rozwoju portu. „Pierwsze usługi inżyniera kontraktu rozpoczną się już w maju (...), a zakończenie współpracy z firmą ILF Consulting Engineers Polska planowane jest na 2021 rok, to jest po upływie okresu gwarancji i rękojmi na realizowane roboty budowlane” – wyjaśnił Adamczyk.

W pierwszej kolejności gotowe będą nowe płyty postojowe; w sumie do 2013 r. powstanie 149 tys. m kw. nowych nawierzchni lotniskowych. Niedawno w Pyrzowicach oddano do użytku zmodernizowany kosztem 6 mln zł hangar techniczny, budowany jest też kolejny, za ponad 26 mln zł.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W ubiegłym roku odprawił ponad 2,4 mln pasażerów; w tym roku spodziewa się ponad 2,5 mln osób. Lotnisko należy do liderów ruchu czarterowego – w zeszłym roku z czarterów skorzystało tu blisko 700 tys. osób, w tym roku ma być ok. 800 tys.

Lotnisko oferuje loty regularne w 30 kierunkach oraz czarterowe w 37 kierunkach. Jest liderem wśród polskich portów regionalnych w obsłudze ruchu towarowego.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.