PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne obwodnice w Kujawsko-Pomorskim

  • JK/kujawsko-pomorskie.pl    14 czerwca 2011 - 17:06
Kolejne obwodnice w Kujawsko-Pomorskim

Chełmno, Mrocza i Mogilno to trzy kolejne miasta, w których dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego powstają obwodnice.
Obwodnice to przede wszystkim gwarancja ograniczenia uciążliwego ruchu tranzytowego w centrach miast. Inwestycje poprawią także komunikację z drogami szybkiego ruchu. Korzyści odczują więc zarówno kierowcy, jak i mieszkańcy. Budowa każdej z obwodnic jest dofinansowywana z RPO i budżetu województwa. Łączna wartość dotacji na budowę obwodnic Chełmna, Mogilna i Mroczy sięga blisko 31 milionów złotych.

Czytaj też: Obwodnica w Kujawsko-Pomorskim otwarta

Ponad 14,5 mln zł będzie kosztowała budowa południowej obwodnicy Chełmna, która połączy drogę wojewódzką nr 550 z krajową trasą nr 1. Zakres inwestycji obejmuje budowę 4,6 km dróg ze zjazdami i ścieżkami pieszo-rowerowymi oraz budowę obwodnicy długości 3,75 km. Prace wykonywane są na terenie trzech gmin: Kijewo Królewskie, Chełmno i Stolno. Wykonano blisko 80 procent prac, budowa zakończy się jeszcze w czerwcu.

Budowa obwodnica Mogilna rozpoczęła się w listopadzie 2010 roku i potrwa do jesieni przyszłego roku. Koszt prac inwestycyjnych wyniesie ponad 30,7 mln zł. Wykonano niezbędne prace przygotowawcze i geodezyjne. Obecnie wykonawca przygotowuje teren pod pas drogowy, zdejmowana jest warstwa ziemi uprawnej. Rozpoczęły się także pierwsze prace przy budowie wiaduktu kolejowego w okolicach Wiecanowa (linia kolejowa z Poznania do Skandawy).

Ponadczterokilometrowa obwodnica Mroczy przebiegać będzie wschodnimi obrzeżami miasta. Nowa trasa połączy drogę wojewódzką nr 241 z pominięciem Mroczy. Obwodnica przetnie drogę nr 243. W ramach inwestycji powstaną trzy nowoczesne, bezpieczne ronda oraz ścieżki rowerowe. Wartość projektu to ponad 16,5 mln złotych. Do końca czerwca zakończone zostaną roboty ziemne: wymiana gruntów i formowanie nasypów. Latem rozpocznie się układanie kruszywa i wylewanie betonowej podbudowy. Wykonawca przebudował już most na rzece Rokitce. Obwodnica będzie gotowa najpóźniej wraz z końcem 2013 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.