PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne osuwiska na Żywiecczyźnie

  • gazetazywiecka.pl    24 maja 2011 - 11:31

Najpierw Międzybrodzie Bialskie, potem Jeleśnia, Milówka, Sporysz a teraz Kocierz Moszczanicki. Na Żywiecczyźnie znów osuwa się ziemia.
Trzyosobową rodzinę ewakuowano w Kocierzu Moszczanickim po tym, jak uaktywniło się osuwisko zlokalizowane w pobliżu jej domu. Ziemia, która osuwa się na odcinku o szerokości 30 m pochłonęła już jeden mur oporowy, który miał zabezpieczać domostwo.

Osuwisko, jak informuje wójt Stanisław Baczyński po raz pierwszy uaktywniło się po powodzi w 1997 roku, a po raz drugi po intensywnych opadach w 2010 roku. W tej chwili na miejscu prowadzone są pomiary geodezyjne i obserwacje. Jak na razie, od marcowego osunięcia ziemi o 14 cm, aktywność jego ustała.

Wiadomo już jednak, że rodzina, która zamieszkiwała zagrożony budynek, nie będzie mogła do niego wrócić. Mieszkańcom, którzy jak na razie zakwaterowani zostali w mieszkaniu komunalnym, pozostaje tylko starać się o rządowe zapomogi w wys. do 300 tys. zł.

– Decyzją Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Katowicach do spraw osuwisk nie będzie badań geologicznych ani zabezpieczenia osuwiska ze względu na jego bezsprzeczną aktywność i koszty usunięcia nie adekwatne do szacowanych strat – informuje Stanisław Baczyński.

Obszar, w którym znajduje się osuwisko, zostanie uwzględniony w opracowywanych przez Państwowy Instytut Geologiczny w Krakowie mapach osuwisk.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.