PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejny etap budowy portu jachtowego

  • PAP    9 sierpnia 2013 - 17:27
Kolejny etap budowy portu jachtowego

Na szczecińskiej Wyspie Grodzkiej rozpoczął się kolejny etap budowy portu jachtowego dla 80 jachtów.
Podczas trwających do września 2014 r. prac, wartych blisko 33 mln zł, powstaną m.in. nowe nabrzeża i most zwodzony.

Jak poinformowały służby prasowe szczecińskiego magistratu, w piątek teren budowy przejął generalny wykonawca inwestycji, firma Energopol.

Zgodnie z planami, na wyspie stanie m.in. budynek administracyjno-usługowo-techniczny. Powstaną także nowe nabrzeża. Dodatkowo zagospodarowane będzie Nabrzeże Starówka, znajdujące się po stronie innej wyspy, Łasztowni.

Prace obejmą również budowę mostu zwodzonego z Łasztowni na Wyspę Grodzką oraz zapory lodowej. Dla mniejszych i większych jednostek powstanie prawie 80 pomostów pływających.

Inwestycja - to część projektu Zachodniopomorski Szlak Żeglarski - sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego. Wartość dofinansowania ze środków unijnych wynosi ok. 8,6 mln zł.

Wcześniej na Wyspie przeprowadzono prace polegające na jej podwyższeniu o ponad 2 m. W następnych latach, jeśli miasto otrzyma na tę inwestycję kolejne dofinansowanie, utworzone zostaną następne miejsca do cumowania jachtów, kawiarnia, budynki konferencyjne, place zabaw, a także amfiteatr i restauracja.

Według założeń, całość ma kosztować ok. 70 mln zł. Po zrealizowaniu całego projektu, i gdy znajdą się nań fundusze, w porcie jachtowym będzie mogło cumować 150 jachtów przy pomostach pływających, rozmieszczonych po obu brzegach rzeki Duńczycy - pomiędzy Wyspą Grodzką a Łasztownią.

Włodarze miasta liczą, że port przyciągnie dużą liczbę żeglarzy pływających po Bałtyku oraz jachtów przepływających przez Szczecin w drodze z lub do Berlina, po rzekach i kanałach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.