PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejny etap budowy siedziby NOSPR zakończony

  • PAP    12 kwietnia 2013 - 20:13

Zakończył się kolejny etap budowy nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Muzycy z grupy instrumentów dętych i blaszanych wykonali w piątek pierwszy mini koncert w zadaszonej sali koncertowej. Zagrali m.in. fragment hymnu UE.
Dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa powiedziała, że pierwszy koncert inauguracyjny w nowej siedzibie orkiestry odbędzie 1 października 2014 roku. Sławny polski pianista i dyrygent Krystian Zimerman wykona napisany specjalnie dla niego koncert.

Obecny w piątek na budowie w Katowicach wybitny kompozytor Wojciech Kilar podkreślał, że budowa siedziby NOSPR to "wydarzenie historyczne". "Ma znaczenie historyczne zwłaszcza dla Śląska (...) To jest kulminacyjny punkt, który nie pozostawi najmniejszych wątpliwości, że Śląsk nie tylko jest siedliskiem kultury, jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w kraju" - powiedział dziennikarzom Kilar.

Wnuk-Nazarowa podkreślała, że sala koncertowa będzie służyć całej Polsce. "My przecież jesteśmy orkiestrą narodową Polskiego Radia, mamy obowiązki wobec kultury polskiej i światowej, należymy do europejskiej unii nadawców, nasze koncerty są emitowane co najmniej do 30 państw UE a czasem na cały świat; promujemy kulturę polską, promujemy najnowszą kulturę europejską, stymulujemy powstawanie nowych dzieł; w naszej radzie programowej przewodniczącym jest Krzysztof Penderecki a wiceprzewodniczącym Wojciech Kilar, (...) jest szansa na to, że będzie tu nowe polskie centrum bardzo ważne muzycznie" - powiedziała Wnuk-Nazarowa.

Budżet tego przedsięwzięcia to 265 mln zł, z czego ok. 122 mln zł pochodzi ze środków unijnych (z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) a ok. 142 mln zł to wkład własny miasta Katowice.

Przedstawiciel wykonawcy - Dariusz Wysocki z firmy Warbud powiedział, że prace budowalne przebiegają zgodnie z założeniami. "Została wykonana konstrukcja żelbetowa budynku łącznie z konstrukcją dachu i elewacje. Zostało parę dni, żeby uszczelnić dach (...) i rozpocząć roboty wykończeniowe pełną parą. One oczywiście już trwają od października ubiegłego roku na kondygnacji podziemnej" - mówił Wysocki. Dodał, że zaawansowanie robót instalacyjnych - to ponad 35 proc.

Wmurowanie aktu erekcyjnego odbyło się w czerwcu 2012 roku. W piątek na terenie budowy nowej siedziby NOSPR odbyła się uroczystość symbolicznego zawieszenia wiechy - zakończenia ważnego etapu budowy jakim jest położenie ostatniego elementu konstrukcji dachu.

Nowy obiekt Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) został zaprojektowany przez architekta Tomasza Koniora (Konior Studio). Najważniejszym wnętrzem będzie sala koncertowa na ponad 1800 miejsc. Została zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić jak najlepsze warunki akustyczne dla wykonywania, odbioru i rejestracji muzyki klasycznej. Będzie to jedna z większych sal w Polsce.

Strojeniem sali zajmuje się japońska firma Nagata Acoustics, która ma siedzibę w Los Angeles. Firma ta zrealizowała wiele sławnych sal na świecie, między innymi w Sapporo, Tokio, Kopenhadze.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie Orkiestra reaktywowana została w Katowicach przez Witolda Rowickiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.