PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejny etap remontu linii tramwajowej Katowice-Sosnowiec

  • PAP    30 sierpnia 2013 - 15:58
Kolejny etap remontu linii tramwajowej Katowice-Sosnowiec

Do końca przyszłego roku powinien powstać drugi tor linii tramwajowej nr 15 na odcinku z Katowic do Sosnowca. O podpisaniu wartej 41 mln zł brutto umowy na tę rozplanowaną na 16 miesięcy inwestycję poinformował w piątek wykonawca - firma Skanska.
To element wartego 800 mln zł unijnego projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej w sześciu miastach regionu. Prace w zdecydowanej większości miejsc już się rozpoczęły. Do końca 2014 r. w aglomeracji wyremontowane ma być w sumie ok. 46 km torów. Projekt koordynują Tramwaje Śląskie.

Czytaj też: Przetarg na remont torowisk na Śląsku

Jedno z większych przedsięwzięć projektu przewiduje m.in. budowę drugiego toru na jedynym tramwajowym połączeniu Katowic z Sosnowcem, gdzie kursuje linia nr 15. Połączenie prowadzi od katowickiego Rynku, przez ul. Warszawską, 1 Maja, Obrońców Westerplatte, Wiosny Ludów i Sosnowiecką, a potem Sobieskiego i Piłsudskiego do centrum Sosnowca.

Większość tej linii jest dwutorowa, jednak na ok. 1,5-kilometrowym odcinku między obydwoma miastami tor jest tylko jeden. Ogranicza to znacznie przepustowość, wymuszając taką koordynację ruchu tramwajów w obie strony, by mogły wykorzystywać mijanki. Likwidacja jednotorowego "wąskiego gardła" zwiększy przepustowość tego połączenia.

Przewidziana również modernizacja infrastruktury na kilku kluczowych odcinkach tej trasy powinna doprowadzić do skrócenia czasu jazdy. Obecnie przejazd linią nr 15 z katowickiego Rynku przed sosnowiecki dworzec kolejowy trwa zgodnie z rozkładem 33-34 minuty. Natomiast przejazd podobną trasą przyspieszonym autobusem (z katowickiej ul. Skargi przed sosnowiecki dworzec) to rozkładowo ok. 20 minut.

Umowa obejmuje trzy odcinki linii nr 15 (w granicach Katowic na ul. Sosnowieckiej oraz w Sosnowcu na ul. Sobieskiego i przy połączeniu ul. Sobieskiego i Piłsudskiego), a także inny krótki odcinek torów w Sosnowcu, przy ul. Małachowskiego - od Ronda im. Gierka do ul. Mościckiego. Prace obejmą też budowę infrastruktury towarzyszącej linii tramwajowej w Katowicach, m.in. chodników i ścieżek rowerowych, zamówionych przez władze Katowic.

Firma Skanska zamierza wykonać kontrakt w ramach współpracy między jednostkami koncernu: polską i czeską. W podobnej formule przystąpiła już do prac w Bytomiu, m.in. odbudowy 2,5-kilometrowego odcinka torów tramwajowych linii nr 7 z bytomskiej dzielnicy Łagiewniki do centrum tego miasta, a także remontów torowisk od Ronda do Pętli Słonecznej i wzdłuż Parku Śląskiego w Katowicach oraz wzdłuż ul. Katowickiej w Chorzowie.

W ramach unijnego projektu w ciągu ostatniego roku spółka Tramwaje Śląskie przeprowadziła już kilkanaście dużych przetargów, m.in. na remonty łącznie ponad 40 km torowisk, zakup 30 nowych tramwajów i modernizację 75 starych. Pierwsze odcinki torowisk zostały już wyremontowane (m.in. w Bytomiu i Zabrzu), na tory sukcesywnie wyjeżdżają też zmodernizowane wagony.

Na początku sierpnia Tramwaje Śląskie ogłosiły ostatni przetarg tego przedsięwzięcia - na remonty torów tramwajowych wzdłuż odcinków ul. Gliwickiej w Katowicach oraz ul. Wolności w Chorzowie.

Planowana wartość całego unijnego projektu (modernizacja infrastruktury oraz remont i zakup nowych tramwajów, a w Tychach trolejbusów) to niespełna 652 mln zł netto (801 mln zł brutto). Dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko to ok. 385 mln zł, 59 proc. kosztów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.