PARTNER PORTALU
  • BGK

Koło Kalisza powstanie najnowocześniejsze więzienie w Polsce

  • PAP/rs    16 października 2017 - 17:06
Koło Kalisza powstanie najnowocześniejsze więzienie w Polsce
O lokalizację więzienia ubiegało się kilka regionów kraju. Fot. Shutterstock.com

W gminie Żelazków (powiat kaliski) ma powstać najnowocześniejsze więzienie w Polsce, za 250 mln złotych - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej Joanna Lichocka (PiS). Dodała, że decyzja w tej sprawie już zapadła.
• Grunty wyceniane na 50 mln zł zostały tydzień temu przekazane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Poznaniu, który koordynuje inwestycję.

• Teren przyszłego zakładu karnego nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie domów.

O lokalizację więzienia ubiegało się kilka regionów kraju. W mediach pojawiały się informacje, że zlokalizowane może być m.in. w Opolu, Sanoku; były zapowiedzi, że może to być teren Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Szczypiornie w Kaliszu.

W poniedziałek Lichocka poinformowała, że decyzja w Ministerstwie Sprawiedliwości zapadła i wybrana została lokalizacja w gminie Żelazków. - Na początku swojej kadencji obiecywałam, że będę robić wszystko, żeby do Kalisza płynęły inwestycje i żeby przybywały miejsca pracy - podkreśliła, dodając, że powstanie w regionie nowej jednostki penitencjarnej obiecała też pracownikom likwidowanego więzienia w Kaliszu. - W rozmowach ze mną martwili się, że stracą miejsca pracy raz na zawsze lub będą musieli przenosić się w inne części kraju - wyjaśniła.

Z kolei wójt Żelazkowa Sylwiusz Jakubowski powiedział, że grunty wyceniane na 50 mln zł zostały tydzień temu przekazane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Poznaniu, który koordynuje inwestycję. - Został podpisany list intencyjny, w ramach którego ja mam zobowiązanie jako gmina do podłączenia wodociągów, kanalizacji i stworzenia drogi technicznej, którą już wykonałem. Można już praktycznie rozpoczynać budowę - zapewnił.

Podczas konferencji poinformowano też, że teren przyszłego zakładu karnego nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie domów.

Lichocka zaznaczyła, że właśnie znalezienie odpowiednich do tego celu terenów było największym problemem. - Żeby móc zrobić inwestycję potrzebny był grunt - zaznaczyła i dodała, że w poszukiwania włączyli się parlamentarzyści PiS z okręgu wyborczego kalisko-leszczyńskiego.

- Wójt Jakubowski bardzo szybko przygotował niezbędną dokumentację. To jest bardzo wartościowa inwestycja, która przyniesie pieniądze i 250 miejsc pracy dla regionu - dodała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.