PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja Europejska: Spółka Autostrada Wielkopolska musi zwrócić Polsce 895 mln zł

  • PAP/MN    25 sierpnia 2017 - 12:11
Komisja Europejska: Spółka Autostrada Wielkopolska musi zwrócić Polsce 895 mln zł
Komisja Europejska uznała, że działanie spółki było niezgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. (fot. autostrada A2, wikipedia.org)

Spółka Autostrada Wielkopolska (AW SA) musi zwrócić polskiemu państwu 895 mln zł - poinformowała w piątek (25 sierpnia) Komisja Europejska. Zdaniem Brukseli operator odcinka A2 otrzymał nadmierną rekompensatę z tytułu zmiany ustawy o autostradach płatnych.
Rekompensaty wypłacone przez polskie władze miały na celu wynagrodzenie przedsiębiorstwu AW SA zmiany w prawie, która prowadziła do zwolnienia pojazdów ciężarowych z obowiązku wnoszenia opłat autostradowych. Komisja Europejska uznała, że działanie to w swoim wymiarze było niezgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

"Szczegółowe dochodzenie Komisji rozpoczęte w czerwcu 2014 r. potwierdziło, że AW SA miała prawo do otrzymania rekompensaty w ramach umowy koncesyjnej z Polską w celu przywrócenia oczekiwanej sytuacji finansowej sprzed zmiany polskich przepisów w 2005 r. Jednakże w dochodzeniu Komisji potwierdzono, że władze polskie oparły się na nieaktualnych danych z 1999 r. Doprowadziło to do zawyżenia spodziewanych przychodów AW SA z opłat za przejazd pojazdów ciężarowych w przypadku braku zmian legislacyjnych" - podkreśliła w piątek Komisja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.