PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja Europejska, Toruń: 14 mln euro na centrum kulturalno-kongresowe

  • pt    29 stycznia 2015 - 10:11
Komisja Europejska, Toruń: 14 mln euro na centrum kulturalno-kongresowe
Toruń zyska wielofunkcyjną sala koncertową na ponad tysiąc osób - fot. mat.prasowe

Komisja Europejska zatwierdziła wartą 14 mln euro dotację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na budowę centrum kulturalno-kongresowego w Toruniu
Centrum kulturalno-kongresowe w Toruniu to tzw. „duży projekt”, w przypadku którego łączna wartość inwestycji (z VAT-em) przekracza 50 mln euro. Tego typu projekty są zatwierdzane przez Komisję Europejską w drodze specjalnej decyzji, podczas gdy pozostałe inwestycje zatwierdzają władze na szczeblu krajowym lub wojewódzkim. Niepewność co do unijnej dotacji stawiała inwestycję pod znakiem zapytania.

W ramach inwestycji w Toruniu oprócz sali koncertowej powstanie podziemny parking na ok. 185 miejsc. Przewiduje się, że od 2016 r. centrum Jordanki będzie corocznie odwiedzać ponad 84 tys. osób. Obiekt będzie główną siedzibą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Czytaj: Otwarcie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

Głównym elementem centrum jest wielofunkcyjna sala koncertowa z widownią na ponad tysiąc osób. Otwarcie nowego centrum jest planowane na czerwiec 2015 r.

Corina Creţu, unijna komisarz ds. polityki regionalnej, która zatwierdziła inwestycję, powiedziała przy tej okazji: „Cieszę się z tego projektu, bo dzięki niemu więcej osób w Toruniu będzie mogło brać udział w wysokiej jakości wydarzeniach kulturalnych. Województwo kujawsko-pomorskie stanie się bardziej atrakcyjnym miejscem, co da impuls rozwojowy lokalnej gospodarce.”

Projekt jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach priorytetu „rozwój infrastruktury społecznej”.

Unia Europejska za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczy na centrum Jordanki 14 mln euro. Łączny koszt inwestycji to 57 mln euro.

Decyzja w sprawie współfinansowania projektu ze środków unijnych zapadła w ramach okresu programowania 2007-2013.

Polska otrzymała z funduszy spójnościowych łącznie ok. 67 mld euro w latach 2007-2013, natomiast w okresie 2014-2020 ma uzyskać 77.6 mld euro (wg. cen bieżących).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.