PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja Europejska uspokaja: 80 mln euro na gazoport w Świnoujściu przyznane

  • PAP    31 sierpnia 2010 - 20:33
Komisja Europejska uspokaja: 80 mln euro na gazoport w Świnoujściu przyznane

Komisja Europejska zadecydowała o przyznaniu 80 mln euro na budowę terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu i nie zmieniła stanowiska mimo informacji o wątpliwościach ze strony Niemiec.
– Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu 80 mln euro na dofinansowanie tego projektu i nie zmieniła swego stanowiska. Przeciwnie, prace trwają. Gotowy jest projekt końcowej decyzji. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie w tej sprawie między KE a inwestorami. Decyzja KE zostanie przyjęta we wrześniu – powiedział rzecznik KE Cezary Lewanowicz.

Chodzi o dofinansowanie z zaproponowanego przez Komisję Europejską w styczniu ub.r. planu ożywienia gospodarczego przez dofinansowanie kwotą 5 mld euro z budżetu UE kluczowych projektów inwestycyjnych. Zdecydowana większość z nich to projekty energetyczne, na które KE chce wydać około 4 mld euro.

Lewanowicz zwrócił uwagę, że niewyjaśniona pozostaje jedynie kwestia ewentualnego ponadgranicznego wpływu tej inwestycji na środowisko naturalne. W tej sprawie toczą się rozmowy między Polską i Niemcami.

– Komisja oczekuje od właściwego niemieckiego urzędu ostatecznego stanowiska w tej sprawie. Chodzi o potwierdzenie, że strona niemiecka zakończyła procedurę oceny transgranicznego oddziaływania tego projektu na środowisko i że zgadza się z oceną władz polskich, że ten projekt takiego oddziaływania nie ma – powiedział rzecznik.

Wyjaśnił, że decyzja KE dotycząca uruchomienia płatności zawiera klauzulę ochrony środowiska. Oznacza to, że finansowanie wstępne jest dozwolone, ale inne przelewy pozostają zawieszone do czasu przesłania przez władze niemieckie oczekiwanego pisma.

Rozmowy z Niemcami trwają. KE dostała nieoficjalne zapewnienia ze strony polskiego rządu, że środowiskowe wątpliwości Niemiec zostały w pełni rozwiane. Generalny dyrektor ochrony środowiska Michał Kiełsznia wziął udział w Świnoujściu w eksperckim spotkaniu ze stroną niemiecką w sprawie budowy terminalu LNG. Rozmowy dotyczyły właśnie kwestii środowiskowych przy realizacji inwestycji i jej eksploatacji.

Spółka Polskie LNG podpisała w połowie lipca umowę z wykonawcą terminalu do odbioru gazu skroplonego w Świnoujściu. Konsorcjum firm z Włoch, Kanady, Francji i Polski ma wybudować terminal za ok. 3 mld zł i oddać go do użytku do końca czerwca 2014 r. Rozpoczęcie budowy terminalu gazu skroplonego jest planowane we wrześniu. Zdolność przeładunkowa gazoportu w Świnoujściu ma wynosić 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością zwiększenia do 7,5 mld m sześc. LNG rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • t, 2010-09-01 21:49:57

    A nad Nord Streamem Niemcy się już nie wahają...