PARTNER PORTALU
  • BGK

Komitet honorowy budowy Centrum Muzyki

  • PAP/lk    26 stycznia 2011 - 16:31
Komitet honorowy budowy Centrum Muzyki

Władze samorządowe województwa małopolskiego zdecydowały o powołaniu komitetu honorowego budowy Centrum Muzyki w Krakowie.
Inwestycja, w ramach której powstaną nowe gmachy Filharmonii i Akademii Muzycznej, miałaby być finansowana ze środków unijnych. (Czytaj też: 50 mln dla Europejskiego Centrum Muzyki)

Jak poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, komitet powołany zostanie pod kierunkiem przewodniczącego sejmiku województwa małopolskiego. Zaproszeni zostaną do niego przedstawiciele najważniejszych środowisk Krakowa i Małopolski oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Komitet patronować będzie debacie publicznej w sprawie wyboru jednej z 12 rozważanych lokalizacji Centrum Muzyki w Krakowie - kompleksu złożonego z nowych budynków Filharmonii Krakowskiej i Akademii Muzycznej.

Wybór lokalizacji ma zostać dokonany w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Potem planowane jest rozpisanie międzynarodowego konkursu architektonicznego na nowy gmach Filharmonii Krakowskiej z salą koncertową na 1500 miejsc oraz budynki Akademii Muzycznej z salą koncertową na 500 miejsc.

Projekt Centrum Muzyki w Krakowie przewiduje umieszczenie w jednym kompleksie obiektów sal koncertowych i zaplecza dydaktycznego akademii. Jego koncepcja nawiązuje do finalizowanej obecnie budowy centrum muzycznego w Helsinkach. Według zamierzeń inwestycja byłaby współfinansowana ze środków unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020.

Wartość projektu kreślona została na blisko 65 mln zł. Wkład własny - krajowy wynosi 14,95 mln zł, na który składają się - po 1/3 wartości: dotacja ministra Kultury, dotacja celowa z budżetu Województwa Małopolskiego i środki własne Stowarzyszenia Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego - Międzynarodowe Centrum Muzyki, Baletu i Sportu. Kwota dofinansowania ze środków unijnych wyniesie 50 mln zł.

Obecnie Filharmonia Krakowska mieści się w dawnym Domu Katolickim, wybudowanym w 1931 roku przez kardynała księcia Adama Sapiehę, użyczanym przez Kurię Metropolitalną. Główne problemy związane z tą lokalizacją to zbyt mała powierzchnia i niewystarczające zabezpieczenie budynku przed hałasem ulicznym i wibracjami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.