PARTNER PORTALU
  • BGK

Komplikacje przy rozbudowie krajowej "siódemki"

  • PAP    5 maja 2010 - 10:19

Rozbudowa drogi krajowej nr 7 Gdańsk - Warszawa na odcinku Olsztynek - Nidzica zmusiła drogowców do przeniesienia zabytkowego bunkra z II wojny światowej. Drogowcy będą musieli także wybudować ekologiczny most dla dużych zwierząt.
Zaprojektowanie i wybudowanie 28-kilometrowego odcinka drogi nr 7 Olsztynek - Nidzica, wraz z obwodnicą Olsztynka w ciągu drogi krajowej nr 51, ma kosztować 1,1 mld zł. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: Sando Budownictwo Polska Sp. z o. o. (jako lider), Construcciones Sanchez Dominguez-Sando S.A., Energopol Szczecin S.A. Wakoz Sp. z o.o. i Europrojekt Gdańsk Sp. z o.o.
 
Jak poinformował rzecznik oddziału olsztyńskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Karol Głębocki, na trasie nowej drogi w
Witramowie znalazł się bunkier. Ponieważ budowla jest zabytkowa, nie może być wyburzona, lecz zostanie przesunięta o około 50 metrów. Teraz stoi na skraju parkingu.
 
Wykonawca wybuduje także dwa duże przejścia dla zwierząt - górne i dolne - pod drogą. Dla większych zwierząt projektuje się tzw. zielone mosty. W Polsce można je spotkać np. nad autostradami. Pierwszy taki ekologiczny most dla dużych zwierząt na Warmii i Mazurach wybudowany będzie na drodze krajowej nr 16 - prowadzącej nad Wielkie Jeziora Mazurskie, z Barczewa do Biskupca w pobliżu Kromerowa. Ten na "siódemce" będzie miał szerokość 40 metrów.
 
Natomiast na obwodnicy Olsztynka, pomiędzy Ameryką a Wilkowem, wybudowana zostanie estakada nad doliną rzeki Jemiołówki, o długości 300 metrów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.