PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunalizacja dróg. Samorządy chcą przejąć drogę po PKP

  • aw    27 lutego 2018 - 12:15
Komunalizacja dróg. Samorządy chcą przejąć drogę po PKP
Droga kolejowa w Łazach (fot. UM Łazy)

Miasto Łazy we współpracy z samorządem Zawiercia, władzami powiatowymi oraz PKP chcą przejąć popularną „kolejówkę”, czyli drogę łączącą Łazy z Zawierciem. To najkrótsze połączenie drogowe tych dwóch miast.
  • Ulica Grunwaldzka liczy około 5 kilometrów i jest optymalnym skrótem.
  • Część mieszkańców Łaz korzysta z tej trasy, choć jej stan nie należy do najlepszych – przyznaje burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

Jak przypomina UM Łazy, w latach 80-tych wspomniana droga była zakładową PKP.

- Obecnie chcemy ją przejąć od Skarbu Państwa i skomunalizować. Działamy wspólnie z Zawierciem, Starostwem Powiatowym w Zawierciu i władzami PKP. Chcemy uregulować status prawny drogi. Po jej przejęciu będą możliwe inwestycje i poprawa jej stanu technicznego. Obecnie nie jest to możliwe prawnie, gdyż droga nie jest naszą własnością - tłumaczy Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

Jak dodaje, choć droga kolejowa nie należy do miasta, Łazy łatają dziury w nawierzchni i dbają o odśnieżanie tej drogi zimą. - Mieszkańcy postulują o niezbędne inwestycje, które poprawią jej stan - przyznaje Kaczyński.

Do końca tego roku samorząd chce uregulować prawny i geodezyjny stan drogi. Po zakończeniu tych prac możliwa będzie komunalizacja tej trasy. - Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się zakończyć ten etap – podkreśla Kaczyński.

Przyszły status drogi zostanie ustalony wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Zawierciu i Miastem Zawiercie. Możliwe jest przejęcie drogi przez władze powiatowe lub utrzymywanie drogi – jako własnej, gminnej – w granicach dwóch miast: Łaz i Zawiercia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.